reklama

reklama

reklama

Изберете месец, година и дел текст од тоа што го пребарувате

Филтер 

 • ФОТКА НА НЕДЕЛАТА

  ОКО
  ФОТКА НА НЕДЕЛАТА ...
 • НАШИТЕ КАЈАКАРИ ГИ МИНАА ОХРИДСКИТЕ РИВАЛИ

  ОКО
  НАШИТЕ КАЈАКАРИ ГИ МИНАА ОХРИДСКИТЕ РИВАЛИ На државното првенство во кајакарство во Охрид, прилепскиот ККК Арка освоила две трети места, а...
 • ГАНГСТЕРСКИ АВТОМОБИЛ НИЗ СОКАЦИ

  ОКО
  ГАНГСТЕРСКИ АВТОМОБИЛ НИЗ СОКАЦИ На сликата е Прилеп во 1929 година. Да не знаевме, прва помисла ќе ни беше дека станува збор за автомобил на ...
 • ОСА КАСНА ФУДБАЛЕР

  ОКО
  На мечот Корзо - Маџари ОСА КАСНА ФУДБАЛЕР Машката, борбена, пожртвувана игра на второлигашкиот фудбалски меч Корзо - Маџари доведе до неко...
 • МАКЕДОНСКА ПЕСНА ОД ГРЛОТО НА ШРИЛАНКАНКАТА ЛА САНТИ

  ОКО
  МАКЕДОНСКА ПЕСНА ОД ГРЛОТО НА ШРИЛАНКАНКАТА ЛА САНТИ Не е реткост странци да пеат македонски песни. Реткост е тоа да го прави некој што жив...
 • КАДИНО ИЗНЕНАДИ

  СПОРТ
  Трета лига КАДИНО ИЗНЕНАДИ Стартуваше првенството во Третата фудбалска лига - Југ. Овој ранг брои 16 тима, од кои седум се од ОФС Прилеп. Во О...
 • ПУБЛИКАТА ЗА ПОБЕДА, БОДОВИТЕ ЗА 11-ТИ

  СПОРТ
  Фудбал: Дербито пред 3. 000 гледачи ПУБЛИКАТА ЗА ПОБЕДА, БОДОВИТЕ ЗА 11-ТИ Прволигашки беше амбиентот на градското второлигашко дерби 11 Октом...
 • НАЈСЛАТКА, ПРВА ПОБЕДА

  СПОРТ
  Корзо НАЈСЛАТКА, ПРВА ПОБЕДА Дебитантот на второлигашката сцена, Корзо, стигна до првиот триумф, над фаворитот Маџари, со 1-0. Во меч кој “ми...
 • ОД 0-1 ДО 8-1

  СПОРТ
  Историја ОД 0-1 ДО 8-1 Долго се паметат само најинтересните фудбалски натпревари на Победа. Во Втората лига на Југославија, во сезоната 1976/77 е...
 • ВЕЛЕСКИ НАД СИТЕ

  СПОРТ
  Шах ВЕЛЕСКИ НАД СИТЕ Во организација на ШК Прилеп, под покровителство на Локалната, во центарот на градот се одржаа шаховски натпревари за...
 • ШВЕЃАНКИТЕ ДОМАЌИНКИ ВО АРЕНА “СОНЦЕ”

  СПОРТ
  Ракомет: Лундагард прифати два меча во градов ШВЕЃАНКИТЕ ДОМАЌИНКИ ВО АРЕНА “СОНЦЕ” - Дуелите од КПК се на 20 и 21 октомври Битна промена в...
 • ЛЕТ БРОЈ 21 (10)

  LOVE STORY
  Објавуваме продолженија од новелата Летот број 21 од авторот Наташа Мирческа со цел да ја разбиеме летната монотонија, но и да поттикнеме ем...
 • САРДИНИЈА - СКРИЕНА ДИВА УБАВИНА

  РЕПОРТАЖА
  САРДИНИЈА - СКРИЕНА ДИВА УБАВИНА Овој медитерански остров е огромен музеј под отворено небо, со преку 9 000 археолошки локалитети. Делот на С...
 • АПЛАУЗИ ЗА СЕСТРИТЕ НИКОСКИ

  КУЛТУРА
  АПЛАУЗИ ЗА СЕСТРИТЕ НИКОСКИ Одличен и инспиративен заеднички концерт одржаа сестрите Софија и Христина Никоски во ЦК “Марко Цепенков”. С...
 • ИЗРАЗНИ ФОРМИ НА КУЛТНО - РЕЛИГИСКАТА СИМБОЛИКА

  КУЛТУРА
  Серија презентации на новинарот Тренчо Димитриоски ИЗРАЗНИ ФОРМИ НА КУЛТНО - РЕЛИГИСКАТА СИМБОЛИКА Новинарот и публицист Тренчо Димитри...
 • ВЕЧЕР СО БАЛКАНСКИ ФОЛКЛОР

  КУЛТУРА
  На камената бина ВЕЧЕР СО БАЛКАНСКИ ФОЛКЛОР “Вечер на изворен фолклор на балканските народи”, ќе има вечерва од 21 часот на камената бина....
 • ПРИВАТЕН И ОФИЦИЈАЛЕН ЈАЗИК

  ЈАЗИЧЕН АГОЛ
  ПРИВАТЕН И ОФИЦИЈАЛЕН ЈАЗИК Слушаме вести на Радио Скопје. Темата, нешто околу судството. Одеднаш, една крајно дефектна реченица. Спикерка...
 • ПРИЛЕП НЕКОГАШ И СЕГА

  ПУЛС
  ПРИЛЕП НЕКОГАШ И СЕГА ...
 • ПРВОТО УЧИЛИШНО ЅВОНЧЕ ЗА 752 ПРВАЧИЊА

  ПУЛС
  В понеделник стартува новата учебна година ПРВОТО УЧИЛИШНО ЅВОНЧЕ ЗА 752 ПРВАЧИЊА В понеделник стартува новата учебна година. Во училишнит...
 • СÉ НА АВТОБУСКА, САМО АВТОБУСИ НЕ

  ПУЛС
  СÉ НА АВТОБУСКА, САМО АВТОБУСИ НЕ Во центарот на земјава, Прилеп важи за големо транзитно место за врска со останатите градови. На околу 80 и...

АРХИВА

489

face

anketa

НАСЛОВНА

prognoza