reklama

reklama

reklama

Изберете месец, година и дел текст од тоа што го пребарувате

Филтер 

 • ФОТКА НА НЕДЕЛАТА

  ОКО
  ...
 • ФИЛИП ВЕЗИ НА ТРУБА ЗА ДРЖАВНА НАГРАДА

  ОКО
  Прилепчанецот Филип Ристески, од втора година при државното средно музичко училиште од Битола ја занемел публиката на државното музичко п...
 • ВО ПРИЛЕП МАЈМУН НЕ ИГРА

  ОКО
  Авторот на книгата Македонски народни приказни, Томе Вељаноски, го пренесува преданието зошто се вели дека во Прилеп мајмун не игра. Неког...
 • РЕСТАВРИРАНА КУЌАТА НА БЕКТЕШОВЦИ

  ОКО
  Автентична физиономија доби фасадата на споменикот на културата, куќата на Бектешовци, градена во 1923 година. Реставрацијата на лицето на о...
 • КОТЕСКИ ГО “СТРЕСЕ” БЕЛГРАД

  СПОРТ
  Аматери Победа и пораз на Македонија во Литванија, на мечевите од квалификациската група за пласман на финалниот дел од европскиот, аматер...
 • МЛАДИНЦИ ВО ЛИГА

  СПОРТ
  Шах Функционира Шаховската лига за младинци до 16 години, во која партиципира школата на ШК Алкалоид, водена од велемајсторот Звонко Станој...
 • ЕДЕН МЕЧ - ТРИ ПРЕНОСИ

  СПОРТ
  Историја Од денешен агол гледано, изгледа чудно и речиси бесмислено да се вршат директни радио или тв преноси за прилепски спортски екипи. ...
 • ШАНСА ЗА МЕСТО ПОГОРЕ

  СПОРТ
  Жени Фудбалерките на Победа разиграни на последниот меч и “без милост” кон послабиот ривал. Со високи 5-0 го совладаа тимот на Истатов од Д...
 • КОРЗО КАЈ ТРЕТОПЛАСИРАНИОТ

  СПОРТ
  Фудбал После 17-дена пауза поради аматерската репрезентација, во вторник продолжува првенството во Втората фудбалска лига. Залетаниот тим ...
 • Г. КОЊАРИ ВРЗУВА УСПЕСИ

  СПОРТ
  Трета и општинска Екипата на Г. Коњари по 23 третолигашки кола е најсолидна од седумте прилепски претставници. Засега е шеста со четири бода...
 • НАПРЕДУВА ОДБОЈКАТА

  СПОРТ
  Пред летната пауза, во Скопје имаше втор турнир од женската кадетска лига на Македонија, каде учествува тимот на ЖОК 11 Октомври. Првата преч...
 • ГОЛМАНКАТА НАУМОСКА ДАДЕ ГОЛ

  СПОРТ
  Ракомет Екипата на женскиот суперлигаш Жито Прилеп го загуби пресудниот, трет полуфинален плеј - оф меч во Скопје од ЖРК Металург со 33-22, а м...
 • “РАСПРСНАТИ” ЗА ДЕНОТ НА ПЛАНЕТАТА ЗЕМЈА

  ПЕТКА
  Од ОУ “Блаже Конески” Ветено - сторено. Така се објаснува акцијата на учениците од ОУ “Блаже Конески” кои се распоредија пред Ц.К. и во три...
 • “РИЧКОВЦИ” - КРЕАТИВЦИ

  ПЕТКА
  Дел од учениците од СОУ “Ѓорче Петров” имаа модна ревија на креации, изработени со реупотреба на материјали. На ревијата со натпреварувач...
 • “ОТПАДНА” МОДНА РЕВИЈА

  ПЕТКА
  Дел од учениците од СОУ “Ѓорче Петров” имаа модна ревија на креации, изработени со реупотреба на материјали. На ревијата со натпреварувач...
 • НАЈ ПЕТКА - zenitpetka@gmail.com

  ПЕТКА
  Драги наши зенитпетковци! Во ек е изборот за нај ученик, нај одделение, нај наставник и нај училиште за учебната 20012/13 година. Номинирајте ги ...
 • ПРИЛЕПСКИ ВУНДЕРКИНД

  ПЕТКА
  Единствениот прилепчанец што ќе оди на интернационалната олимпијада по математика е гимназијалецот од четврта година, Антониј Мијоски. То...
 • НАШИ СТИХОВИ НА ХРВАТСКИ

  КУЛТУРА
  Поезија од 15 прилепски поети е преведена на хрватски јазик од Слободан Јовичиќ, и е објавена во книгата “,Поетски дијалози” издадена од Хр...
 • В ПОНЕДЕЛНИК ВО ЦК ,,МАРКО ЦЕПЕНКОВ,,

  КУЛТУРА
  Предвелигденски концерт и ликовно сценски перформанс Предвелигденски духовен рецитал ќе одржи црковниот градски хор “Свето Благовештен...
 • IN MEMORIAM

  КУЛТУРА
  Замина тивко од овој свет Стеван Василески, уметникот чии платна долги години ги воодушевуваа поклониците на уметноста. Се памети како тво...

АРХИВА

489

face

anketa

НАСЛОВНА

prognoza