reklama

reklama

reklama

Изберете месец, година и дел текст од тоа што го пребарувате

Филтер 

 • ФОТКА НА НЕДЕЛАТА

  ОКО
  ...
 • ЗБРАНА МАКЕДОНСКАТА ИНТЕЛЕГЕНЦИЈА

  ОКО
  Додека траело турското ропство, Отоманската империја им дала некои права на рисјаните во Македонија, под притисок на Русија. Остварувањето...
 • НАСЕЛЕНИ ЕЛЕНИ КАЈ ДРЕН

  ОКО
  Старо - новиот концесионер на 13-те ловишта, ловечкото друштво "Мукос" населува крупен и ситен дивеч во соодветна динамика според развојната ...
 • ПРИВРЕМЕНО ЕЛЕКТРОНСКО МАНДАЛО НА СААТОТ

  ОКО
  На секој половина час се слуша одбројувањето на времето од градскиот часовник. По петнаесетина години, конечно се курдиса саатот и се слуша...
 • НЕМА КАТАНЕЦ

  СПОРТ
  ЖФК ПОБЕДА Имало спас за фудбалерките на Победа. Клубот ќе постои, наспроти шпекулациите за згаснување. Покрај бројните финансиски и инфра...
 • ВАРОШ ВО ТОПОЛЧАНИ

  СПОРТ
  ТРЕТА В недела (17, 30 ч.) стартува Третата лига - Југ, со две прилепски пресметки. Во Обршани Партизан го пречекува Г. Коњари, а Варош гостува во...
 • СОН ЗА СПОНЗОРИ

  СПОРТ
  ШПЕКУЛАЦИИ Низ кулоарите продолжува темата за спонзори. А тие ги нема. За разлика од негативните појави од Запад кои веднаш надојдоа, бавно...
 • ВО НОВА САЛА

  СПОРТ
  РК ПРИЛЕП Машкиот ракометен прволигаш, РК Прилеп, најавува преселба во новата сала од средното училиште "Ристо Ристески - Ричко", која ќе ја ...
 • КОРЗО РАЗГРАБАН ОД 13 КЛУБА

  СПОРТ
  ПО ФУЗИЈАТА Колку вредел ФК Корзо, несудениот прволигаш, се гледа по згаснувањето со фузијата кај скопска Слога. Сите играчи се разграбани....
 • ТОШЕСКИ НА СВЕТСКО

  СПОРТ
  ЏУДО Членот на ЏК Сеишин, Борче Тошески, е на пат кон Рио де Жанеиро, Бразил, да учествува на Светското првенство за сениори во категоријата ...
 • ДЛАНКИ НА ОЧИ

  СПОРТ
  ИСТОРИЈА Како од убавите филмски класици, се паметат детали од значајните фудбалски мечеви. На 8 мај 1977 гостуваше Вардар. Кога "црвено-црнит...
 • МЕЃУНАРОДНИ ТЕСТОВИ

  СПОРТ
  РАКОМЕТ Женскиот ракометен суперлигаш Жито Прилеп од средата го има српскиот суперлигаш Милениум од Белград за спаринг партнер. До недела...
 • ЕДЕН - ВРЕДЕН РАБОТНИК

  СПОРТ
  ТЕРЕНОТ ДВАПАТИ ОБЕЛЕЖУВАН Има уште поединци безусловно подготвени на придонес кон фудбалот. Не се само од врвот на клубовите или федерац...
 • ДОМАШНИОТ ТЕРЕН БАКСУЗ

  СПОРТ
  ФУДБАЛ: ВТОРОЛИГАШИТЕ НЕ ЈА КОРИСТАТ ПРЕДНОСТА НА ТРИ МЕЧА НЕ ПОСТИГНАА ГОЛ Домашниот терен е предностза сите, освен за прилепските второ...
 • ЧОЧАНО БЕГОТ БОНЕЧКИ

  МОЗАИК
  Во Битола, под Бајрот, се роди. Детинството го помина во незгоди. Уште кога беше мал, остана без родилтели, сам.   Кога порасти големо мом...
 • СИНИ СНЕГОВИ (9)

  МОЗАИК
  СО ЦЕЛ ДА ЈА РАЗБИЕМЕ ЛЕТНАТА МОНОТОНИЈА, НО И ДА ПОТТИКНЕМЕ ЕМОЦИИ ДА ОБЈАВУВАМЕ ПРОДОЛЖЕНИЈА ОД НОВЕЛАТА СИНИ СНЕГОВИ ОД АВТОРОТ НАТАША М...
 • ПРИЛЕПСКО КУЛТУРНО ЛЕТО 2013 - ВТОР ДЕЛ

  КУЛТУРА
  23 август 2013 Плоштад - Александрија - 21.00 часот MOONLIGHT ФЕСТИВАЛ ЗАБАВА СО ЕЛЕКТРОНСКА МУЗИКА со ДЈ од Прилеп .................................... 25 август 2013 ...
 • ИЗЛОЖБА НА ДЕЛА ОД ВЛАДИМИР ТЕМКОВ

  КУЛТУРА
  Изложба на дела од  кавадаречкиот уметник Владимир Темков, за одбележување на 30 годишното ликовно творештво ќе биде отворена вечерва од ...
 • ПОЕТИ НА "КОКИНСКИ МУГРИ"

  КУЛТУРА
  Петре Кироваков, Михаил Темелкоски - Дворчанец и Филип Димкоски, членови на Клубот на литературни творци се преставија  на традиционална...
 • "МУЗИЧКИ ТРЕПЕРЕЊА" НА АЛЕКСАНДРИЈА

  КУЛТУРА
  Наставниците од музичкото училиште ќе свират и пеат на концертот именуван "Музички треперења" на 28 август од 20.30 часот на плоштадот Алексан...

АРХИВА

489

face

anketa

НАСЛОВНА

prognoza