reklama

reklama

reklama

Изберете месец, година и дел текст од тоа што го пребарувате

Филтер 

 • ФОТКА НА НЕДЕЛАТА

  ОКО
  ...
 • ЈАВАЊЕ НА ДВЕ КОЛЦА

  ОКО
  Велосипедите отсекогаш биле примамливо превозно средство за прилепчани. Двете тркала, едно напред, едно назад, "завиткани" со гума и  спо...
 • ДИСЦИПЛИНА КИЧМЕ ЗА ФИНИШ

  ОКО
  Џез викенд По синоќешниот старт на третиот џез фестивал, со италијанскиот бенд Aqustico и со бугарскиот состав FlyWe2The Moon, прилепскиот џез викенд...
 • 180 ЖЕШКИ МИНУТИ СО АНА НИКОЛИЌ

  ОКО
  Во клубот Калипсо Речиси три часа со своите хитови популарната Ана Николиќ ги забавуваше прилепчани во клубот Calypso. Во одлична атмосфера и ...
 • ПЕРНИЦИ И КНИГИ ЗА СТАРИТЕ ЛИЦА

  ОКО
  По повод јубилејот - 10 години Комфи Ангел Перници за лесен сон и книги за разбивање на монотонијата добија штитениците на Домот за стари ли...
 • ЛИГАТА СЛАБЕЕ

  СПОРТ
  Жени Некогаш женскиот ракомет беше над машкиот, сега надолу паѓа, потонува. Дознаваме дека само четири тима се пријавиле за Супер лигата, В...
 • ОХРИД ДОАЃА НА 20 СЕПТЕМВРИ

  СПОРТ
  Ракомет Според одлуката на РФМ, машката ракометна Супер лига стартува на 20 септември, а во првото коло РК Прилеп е домаќин на РК Охрид. По до...
 • ДВА ПРОБЛЕМА

  СПОРТ
  Кошарка Тешки денови и за овој спорт, односно за единствениот сениорски тим, третолигашот КК Марфил спорт. Клубот останал без спонзор и нем...
 • ПОЛЕЗЕН КАМП

  СПОРТ
  Џудо Џудо клубот Сеишин организираше еднонеделен Камп во Охрид со цел подготовка на своите членови во пресрет на новата сезона. Околу 30 пи...
 • ПРИЛЕПСКА ТОРЦИДА

  СПОРТ
  Историја Полскиот новинар, Павел Чадо пишува спомени за гостувањето на Одра Воѓислав во Победа летото 1997 година.  Првиот ден  маѓепса...
 • ПОБЕДА ПРЕД ТРИ ИЛЈАДИ НЕГОТИНЦИ

  СПОРТ
  Фудбал В недела (17 ч.) стартува Третата лига - Југ и веднаш дерби, во Неготино Вардар ја пречекува Победа. Дуелот на најсериозните кандидати ...
 • БРОНЗА ЗА ДИМЕСКИ

  СПОРТ
  Моделарство Одличен настап на Бојан Димески од АК Прилеп на Светскиот куп во Босански Петровац, БиХ. Освои трето место и бронзен медал во с...
 • ПИНГПОНГАР СТАНУВА ВРВЕН МАРАТОНЕЦ

  СПОРТ
  Атлетика: Саше Јаковлески го смени спортот - Патеката од 21 километар ја трча за час и половина Саше Јаковлески (28), досега беше познат пингп...
 • ЗАЉУБЕНИ ВО БОДРУМ

  МОЗАИК
  На местото каде се среќаваат Егејско и Средоземно море, точно наспроти грчкиот остров Кос, се наоѓа полуостровот Бодрум, а на него истоимен...
 • КИНО МИС СТОН

  КУЛТУРА
  ...
 • ТВОРЕШТВОТО ОД ЛЕСНОВО

  КУЛТУРА
  Дваесетина дела од 22. меѓународна ликовна колонија Лесново од Пробиштип ќе бидат изложени од вечерва од 20 часот во галеријата од ЦК "Марко Ц...
 • КНИГАТА "ДИВЈЕ БАБЕ" ОД ЉУБЕН ДИМКАРОСКИ ПРЕД ЧИТАТЕЛИТЕ

  КУЛТУРА
  "Дивје бабе" е книгата од авторот Љубен Димкароски, наш сограѓанин кој долги години живее и работи во Словенија, што беше претставена со под...
 • ЌЕ ЕЧАТ ГАЈДИ, ГУСЛИ, ФРУЛИ, ТАПАНИ, ТАМБУРИ...

  КУЛТУРА
  Вечерва на камената бина "Балкански фолклор 2014" е манифестацијата што ќе се одржи вечерва од 20.30 часот на плоштадот Александрија, а со која ...
 • КОНТИНУИРАН ЖИВОТ НА ЛОКАЛИТЕТОТ ВИСОКА

  КУЛТУРА
  Археолошката екипа предводена од магистер Дејан Кебакоски од Институтот за старословенска култура, ги заврши годинашните истражувања на ...
 • ГРЕШКИ И БЕСМИСЛИЦИ

  ЈАЗИЧЕН АГОЛ
  Селото Косел, близу Охрид, познато е по специфичната миризба, дури би се рекло и смрдеа. Затоа го нарекуваат уште и Смрдеж. Постои таму некој ...

АРХИВА

492

face

anketa

НАСЛОВНА

prognoza