reklama

reklama

reklama

Изберете месец, година и дел текст од тоа што го пребарувате

Филтер 

 • ФОТКА НА НЕДЕЛАТА

  ОКО
  ...
 • ПОШТЕНСКИ АБЕР СРЕД ГРАД

  ОКО
  Немал поштенска куќа, а пак бил централа за поштата што итала за цела западна Македонија. Во старо време аберџии јавале на коњи со посебни с...
 • ЈУФКИЈАДА ВО МАРИОВО

  ОКО
  Марифетот за подготовка на кори на традиционален начин го покажаа неколку десетици домаќинки од земјава на манифестацијата Јуфкијада во М...
 • СЛАВКОСКА ЌЕ СПАСУВА ОД ПЕШТЕРСКИ НЕСРЕЌИ

  ОКО
  Спелеологот Александра Славкоска од Спелеолошкиот клуб Златоврв, е прва девојка од Македонија која ја помина меѓународната обука за спасу...
 • СТОТИЦИ БОЛДЕРИ ЌЕ СЕ ПЕНТЕРАТ ПО КАРПИ

  ОКО
  До недела, градов ќе биде домаќин на неколку стотина болдери од целиот свет. Погодната конфигурација на теренот овозможи Прилеп да се етабл...
 • ДОМАЌИНИ ВО СКОПЈЕ!

  СПОРТ
  Жито Прилеп Пак превртен распоред во Супер лигата за жени, а кога е во прашање гигантот Вардар СЦБТ сé е можно. Секоја чест на клубот со евро...
 • ЧУРЛЕВСКИ НАМЕСТО ИЛИЕСКИ

  СПОРТ
  Ракомет Смена на тренерското место во машкиот суперлигаш РК Прилеп. Наместо досегашниот Орде Илиески, назначен е битолчанецот Боро Чурлев...
 • МАКЕДОНСКА ФАЛАНГА

  СПОРТ
  Нов клуб Група фудбалски работници од згаснатото Корзо се иницијатори за формирање нов клуб. Се најавува основачкото собрание со избор на ...
 • ЗАСЛУЖИЈА ПРЕДНОСТ

  СПОРТ
  Фудбал Фудбалот е спорт во кој може на успех да се надева послабиот. Тоа се случи на првиот куп меч Победа - Дрита 1-1. Резултатот не е реален о...
 • БОКСЕРКАТА ЈАНЕСКА ПРОТИВ БУГАРКА

  СПОРТ
  Прилепскиот бокс се претставува во најголемата сала "Борис Трајковски" во Скопје. В сабота се организира спектакл со серија борби. Клубот А...
 • ТРКА ЗА ПАМЕТЕЊЕ

  СПОРТ
  Мотокрос Успешно се одржа долгоочекуваната деветта мотокрос трка за Источноевропското првенство, во организација на Општината, клубот за...
 • СВЕТСКАТА ЕЛИТА НА СОБИР

  СПОРТ
  Моделарство: Трофеј на Прилеп и Македонија куп Ќе учествуваат 118 натпреварувачи од 15 држави Викендов на Спортскиот аеродром кај Мало Коња...
 • 80 ДИПЛОМИ ЗА ВОЗРАСНИ

  ПЕТКА
  СОУ "Ристе Ристески Ричко" Наставниот кадар од СОУ "Ристе Ристески - Ричко", предводен од директорот Жарко Темелкоски, успешно ја спроведе к...
 • ЧЕЛОТО ЗА КИРИЛ ВЕЛКОСКИ

  ПЕТКА
  ОУ "Кочо Рацин"  Првоодделенецот Кирил Велкоски од ОУ "Кочо Рацин" го освои првото место во категоријата од 5 до 8 години на меѓународниот ...
 • ХИМНА ВО ЧЕСТ НА ПАТРОНОТ

  ПЕТКА
  ОУ "Добре Јованоски" Како најдобрата музичка симфонија, прозвучи училишната химна во изведба на хорот од ОУ Добре Јованоски. Се разлеа пес...
 • ОДБОЈКА НА СВЕЖ ВОЗДУХ

  ПЕТКА
  ОУ "Кире Гаврилоски" Еднодневните екскурзии кои најчесто се организираат на почетокот на учебната година се дел од програмата за изведува...
 • ТОЧНО 39 ДРВЦА НА МИРОТ

  ПЕТКА
  ОУ "Блаже Конески" По повод акцијата "Засади дрво на мирот" точно 39 паралелки од од ОУ "Блаже Конески" засадија 39 зимзелени садници, донација ...
 • ЦРТЕЖИ ОД ГЕГОСКИ, КОСТОВ И ЧАТЛЕСКИ ВО ПРАГА

  КУЛТУРА
  На изложбата ,,Експериментален цртеж,, што ја отовори ДЛУМ во Прага, се претставуваат и нашите тројца уметници, Кирил Гегоски, Васил Костов и...
 • НЕТА НАГРАДА ЗА БУРЕ БАРУТ

  КУЛТУРА
  Театарот се закити со награда за претставата Буре барут од Дејан Дуковски, во режија на Наташа Поплавска. Овојпат доаѓа од меѓународното жи...
 • АТЕЛЈЕ И СТУДИО ВО СЦЕНА 105

  КУЛТУРА
  ЦК "Марко Цепенков" го адаптира поранешниот простор Сцена 105, кој за неколку недели ќе стане ателје за ликовните уметници и студио за драмск...

АРХИВА

492

face

anketa

НАСЛОВНА

prognoza