reklama

reklama

reklama

Изберете месец, година и дел текст од тоа што го пребарувате

Филтер 

 • ФОТКА НА НЕДЕЛАТА

  ОКО
  ...
 • Ѕевгар, наместо валјак

  ОКО
  Пред појавата на парната машина, воловите во двојка или ѕевгар не служеле само за приплод. Воловите "бркале" тешки работи. Добитокот, како ро...
 • Гага влез во стадионот

  ОКО
  Не се родил таков кој ќе излезе накрај со прилепчаните. И најголемиот мешетар Џаро за концертот на Лепа Брена и Мирослав Илиќ бадијала се из...
 • РОДЕНДЕНСКА ЗАБАВА СО НОВА ПЕСНА

  ОКО
  Стефан и Лидер Бенд Првиот роденден Стефан и Лидер Бенд го прославија со промоција на новата песна Калдрма. Во ресторан Лаки долго најавув...
 • Една трпеза за свештеници и оџи

  ОКО
  Свештениците на прилепското намесништво на МПЦ и оџите од ромската исламска заедница имаа традиционална трпеза во црквата Свето Благовеш...
 • Никој не отпаѓа?

  СПОРТ
  Фудбал Иако остануваат уште пет кола до крајот, уште од сега извесно е дека од Третата лига - Југ нема да отпадне ниту еден тим. Разврската м...
 • Штедење

  СПОРТ
  Ракомет Никако поинаку освен чување на силите, не може да се протолкува поразот на Прилеп во осминафиналето од Купот, со Охрид. Разликата е ...
 • Решаваат за првак

  СПОРТ
  Пинг - понг Младата екипа на прволигашот Младост 96 оствари триумф од 5-1 над Пошта од Скопје со по две победи на Б. Илиески и М. Иваноски, една ...
 • Последно коло

  СПОРТ
  Кошарка Додека во Кошаркарската федерација актуелен е изборот в понеделник на нов претседател, привршува сезоната во Третата лига. В неде...
 • ГОЛМАН И ТРЕНЕР СО ГОЛЕМИ ВРЕДНОСТИ

  СПОРТ
  ВРЕМЕПЛОВ - КРУМЕ МИТРИЌЕСКИ Квалитетните домашни голмани што го носеле дресот на СК Југославија од пред Втората светска војна и потоа во ...
 • Михајлова на Европско

  СПОРТ
  Репрезентација Ракометарката на Жито Прилеп, пивотот Зорица Михајлова, е дел од успехот на Младата репрезентација на Македонија, која се п...
 • Како дете доаѓав да ја гледам Победа

  СПОРТ
  Фудбал: Ѓоко Хаџиевски, поранешен селектор По подолго време во градов допатува битолчанецот Ѓоко Хаџиевски, некогашен селектор, а сега тре...
 • За злато, и срце се остава на душек

  ПЕТКА
  Со злато се вратија 12 основци, претежно девојки,  демонстрирајќи џудо вештина. "Срцето го оставија на татамите" и на  Државниот натпрев...
 • Техничари в банки

  ПЕТКА
  СОУ Кузман Јосифоски-Питу Учениците од 3-4 клас од СОУ Кузман Јосифоски-Питу, од профилот банкарски техничар, пракса изведуваа во филијалит...
 • Еко добронамерници во акција

  ПЕТКА
  Графичката струка од СОУ "Ристе Ристески - Ричко" заедно со локалната самоуправа, ЈКП Комуналец и Ротари клубот Прилеп успешно спроведија с...
 • Светски поротник за филм

  ПЕТКА
  Ученик од ОУ Климент Охридски Деветтоодделенецот Горан Попоски од ОУ "Климент Охридски", меѓу 130 апликанти избори место во меѓународното ж...
 • Меѓуетничко дружење

  ПЕТКА
  ОУ Кирил и Методиј Проектот за меѓуетничка интеграција, ги однесе четвртоодделенците и шестоодделенците од ОУ "Кирил и Методиј" од селото ...
 • Нема "куртул" од признанија

  ПЕТКА
  Гимназија Мирче Ацев Наградите станаа секојдневие за гимназијалците. Стефан Николоски и Марко Маркоски се најдобри по математика и инфор...
 • Рој награди

  ПЕТКА
  ОУ Кочо Рацин ОУ "Кочо Рацин", за три дена, се закити со три први места и на регионално и на државно, па дури и на меѓународно ниво. Првачињата ...
 • Кино Мис Стон

  КУЛТУРА
  ...

АРХИВА

492

face

anketa

НАСЛОВНА

prognoza