reklama

reklama

reklama

Изберете месец, година и дел текст од тоа што го пребарувате

Филтер 

 • ФОТКА НА НЕДЕЛАТА

  ОКО
  ...
 • Ука покрај црква

  ОКО
  Во градот со "мирис на турцизам", сиромаштија и немири во 1838 година никнала црквата Свето Благовештение, која ја викаме Стара црква. Храмот б...
 • Двојник на Штербик

  ОКО
  Марјан Момироски Ракометниот голман од Вардар со светски квалитет, Арпад Штербик има двојник во градов, Марјан Момироски, инкасатор во Каб...
 • Марш на резервните офицери

  ОКО
  Сто резервни офицери од Прилеп, Битола, Македонски Брод, Кичево, Ресен, Охрид и Скопје имаа кондиционо - едукативен марш во кичевско. Пред тр...
 • Мајски матурски лудории

  ОКО
  Цела недела градот ечи на звуците на плех музика, од зурлите и тапаните. Матурантите играа ора, се кршеа на чочеци со шишиња пиво и сокови в р...
 • Близначките главни во Софија

  СПОРТ
  Ронин На најсилниот меѓународен бугарски турнир во Софија, одличен настап на каратистките од Ронин со освоени четири медали. Најинтересно...
 • Пелистер - Тетекс

  СПОРТ
  Прва лига В недела (16:30ч.) против Тетекс е последниот меч на битолски Пелистер на градскиот стадион. Тоа е претпоследен прволигашки, бидејќи...
 • Два меча до титула

  СПОРТ
  Илија Несторовски На пат за пласман во Првата лига на Хрватска е екипата Интер Запрешиќ, на нашиот фудбалски интернационалец Илија Нестор...
 • Бараж на 3 и 7 јуни

  СПОРТ
  Фудбал Според одлуката на ФФМ баражите за Втора лига се на 3 и 7 јуни, на неутрален терен, двапати со ист противник. Од шест тима трите победн...
 • ГИ ЗБЕСНУВАЛ БЕКОВИТЕ

  СПОРТ
  ВРЕМПЛОВ - ГОЦЕ МАНЕСКИ Гоце Манески, беше расен напаѓач и голгетер во Победа, пред кого многу бекови во тогашната Втора фудбалска лига ги ф...
 • Титулата е име на клубот Спорт 94

  СПОРТ
  Карате Карате клубот со име Спорт 94, означува титула најдобар спортист на Македонија. Неа ја освои тренерот Петар Белистојаноски далечнат...
 • Дибиров: Треба посилна лига

  СПОРТ
  Ракомет Како пријателски, ревијален меч личеше суперлигашкиот дуел за бодови на Прилеп со Вардар (24-36), на кој извесен беше убедливиот гост...
 • Нови инструменти

  ПЕТКА
  "Музичкото училиште ќе добие нови инструменти и старите скали ќе се заменат со челични". Ова го најави градоначалникот Марјан Ристески на г...
 • Мулти талент

  ПЕТКА
  Деветтоодделенецот Озген Сулејманоски од ОУ "Добре Јованоски" несомнено потврдува дека е мулти талент. Не за џабе лани беше избран за најуч...
 • Меѓународни екологисти

  ПЕТКА
  СОУ Кузман Јосифоски - Питу Под менторство на професорката Јасмина Димоска, две екипи од СОУ "Кузман Јосифоски - Питу" се вратија со сребро о...
 • Крали Марко во детски слики

  ПЕТКА
  Учениците од историската секција од ОУ "Блаже Конески" и од ликовната секција од ОУ "Кире Гаврилоски - Јане" за традиционалната манифестациј...
 • Светски англичанец и футсал сребрени

  ПЕТКА
  На деветтоодделенецот Димитриј Младеновски од ОУ "Блаже Конески" англискиот му оди како подмачкано. Воден од наставничката Марга Магдеска ...
 • Претприемнички дух кај деветтоодделенците

  ПЕТКА
  Првпат годинава, во деветто одделение се изучува предметот Иновации, за кај учениците да се поттикне претприемничкиот дух. Припомош излего...
 • Надежни физичари

  ПЕТКА
  ОУ Гоце Делчев Учениците од ОУ "Гоце Делчев", освен по математика, континуирано нижат врвни резултати и на натпреварите по физика. На регион...
 • Се спрема "Премиера во сабота"

  КУЛТУРА
  Театар "Премиера во сабота" е новата претстава која ја подготвува ансамблот на театарот. Автор на текстот и режисер е добро познатиот мајст...

АРХИВА

492

face

anketa

НАСЛОВНА

prognoza