reklama

reklama

reklama

Изберете месец, година и дел текст од тоа што го пребарувате

Филтер 

 • ФОТКА НА НЕДЕЛАТА

  ОКО
  ...
 • Градска клима по војната

  ОКО
  Прекрасно кадро на градот по војната. Интересни куќи како коцки, со нанижани како бисери покриви од ќерамиди. Прозорците начичкани и прециз...
 • Оштетувачи на цветовите од липите

  ОКО
  Таман се почувствува пријатниот мирис на липите на дрворедите на Булеварот, собирачите на цвет ги нападнаа крошните. Подготвени, со долги с...
 • Летнаа годините

  ОКО
  Половина век од матурирањето Баби и дедовци, а пред седмата деценија, се собраа во гимназијата да го прослават матурирањето пред половина ...
 • Се токми пивска треска

  ОКО
  Богата програма на четирите фестивалски денови ќе има на годинешниот Фестивал на пивото. За забавата да тргне со висок набој од 16 сé до 19 ју...
 • Што натаму?

  СПОРТ
  Жени Никако да се среди женскиот ракомет. Единствената сениорска екипа од Ж. Прилеп неславно го заврши првенството во Супер лигата, не отпа...
 • Четворица кандидати за тренер

  СПОРТ
  Ракомет Машкиот суперлигаш РК Прилеп најави ангажирање на професионален тренер, кој ќе биде шеф на Стручниот штаб, а за тоа место засега ка...
 • Победа на собир в сабота

  СПОРТ
  Фудбал Сигурно досега најкусиот летен одмор го имаат фудбалерите на Победа, поради бараж мечевите со Беласица. Клубот имаше разбирање и пр...
 • СЕКОГАШ МЕЃУ НАЈДОБРИТЕ

  СПОРТ
  ВРЕМЕПЛОВ - СТЕВАН АЦЕСКИ - ОДБОЈКАР Градот во убаво светло беше промовиран преку одбојката, односно ОК 11 Октомври. Таму, еден од најистакна...
 • Талески со олимписка норма

  СПОРТ
  Атлетика Младиот Давор Талески од Здружението на глуви и наглуви лица, блесна на Државното атлетско првенство во Охрид. Освои златни медал...
 • Фантастични акробации

  СПОРТ
  Моделарство: Државен шампионат Во организација на ВФМ и Здружението за воздухопловни спортови "Фил феникс" на спортскиот аеродром се одрж...
 • Да подадеме рака

  ПЕТКА
  Да подадеме рака едни на други да си помогнеме и во дружба да се сплотиме.   Сите наши раце на едно да ги ставиме и заедно "Ура" да извик...
 • Наставници на излет

  ПЕТКА
  ОУ Гоце Делчев Успешната учебна година, тимот на ОУ Гоце Делчев ја круниса со дружење на излетничко место. Како едно од трите најдобри учил...
 • Прошетка за награда

  ПЕТКА
  Учениците од двете основни училишта од Кривогаштани, го искористија убавото време за прошетка низ Охрид и Битола. Еднодневната екскурузиј...
 • Соработка со бугарска гимназија

  ПЕТКА
  СОУ Кузман Јосифоски - Питу    Во СОУ "Кузман Јосифоски - Питу" на тридневна посета наврати група ученици од професионалната гимнази...
 • Лаври за Електра и специјална награда за нашиот ансамбл

  КУЛТУРА
  Претставата Електра на ансамблот на МНТ од Скопје е најуспешно уметничко остварување во целина на 50. издание на МТФ "Војдан Чернодрински". Н...
 • МИНАТОТО ВО ФУНКЦИЈА НА ПРОФИТ

  КУЛТУРА
  Археолошкиот локалитет Стибера - бастион на антички статуи - Скулптура од антички период е пронајдена при неодамнешните археолошки истраж...
 • ЗАПАЛЕНО, НЕ УЖЕГНАТО

  ЈАЗИЧЕН АГОЛ
  Разни емисии за здрава храна. Разни рецепти за секакви болести. Лековити билки, чаеви. Ова се чести теми во последно време. Телевизиските ку...
 • САКАМ ДА ИЗГРАДАМ НУКЛЕАРКА ВО ПРИЛЕП

  ЖИВОТ
  Прилепчанката Ивона Василевска ја спојува теоријата и праксата по нуклеарна физика во Москва - НАШАТА МАРИЈА КИРИ СО ЕКСПЕРИМЕНТИ ГО ЗАМЕ...
 • МАЖ ИЛИ ЖЕНА - ВИКТОР ИЛИ ВИОЛЕТА

  ПУЛС
  Двојниот живот на прилепчанецот Виктор Петрески Неодамна замина од овој свет нашиот сограѓанин Виктор Петрески на возраст од 67 години. И д...

АРХИВА

489

face

anketa

НАСЛОВНА

prognoza