reklama

reklama

reklama

Изберете месец, година и дел текст од тоа што го пребарувате

Филтер 

 • ФОТКА НА НЕДЕЛАТА

  ОКО
  ...
 • Мостот на воздишките

  ОКО
  Едно дрвено мовче на Дабнича Река пред денешниот меморијален музеј 11 Октомври, младите го нарекувале мостот на воздишките. Небаре Венеција...
 • Курцшлус го блокира градот четири часа

  ОКО
  Четири часа градот вчера беше блокиран поради недостиг на струја. Парализата од курцшлусот во мрежата на МЕПСО ја осетија со штетни послед...
 • Заменети 150 корпи за губре

  ОКО
  Комуналец замени со нови 150 корпи за отпадоци во центрот. Корпите се со пепелници. Граѓаните добиваат поквалитетна услуга и подобрување на ...
 • Фудбал во проѕирни топки

  ОКО
  В сабота и недела Цевитана бабл турнир на Могила Утре и задутре во Прилеп ќе се одржат натпреварите во Цевитана бабл фудбал на малиот тере...
 • Прозивка на 5 август

  СПОРТ
  Ракомет Новиот тренер Томче Петрески го одреди 5 август за старт на подготовките од суперлигашот Прилеп. Целиот тренажен процес ќе се одви...
 • Трета доверба од УЕФА

  СПОРТ
  Ирена Велевачкоска Зачестија поканите од УЕФА за фудбалската судијка Ирена Велевачкоска. Веќе третпат е делегирана за меѓународниот разв...
 • Турново на колена во Бугарија

  СПОРТ
  Победа Победа имаше десетдневни подготовки во Банско, Бугарија, каде одигра четири пријателски мечеви. Прво минимално со 2-1 загуби од дома...
 • УМ ВО ФУДБАЛОТ

  СПОРТ
  ВРЕМЕПЛОВ - БРАНКО БУШТРЕСКИ - 1920 Бранко Буштрески е од втората генерација фудбалери од триесеттите години на минатиот век. Роден е во Прил...
 • Вицешампиони

  СПОРТ
  Атлетика Градов имаше двајца млади вицешампиони на Државното првенство во атлетика за сениори. Леонид Вандевски, со 15 години, од Академик ...
 • Понуда за селектори на Србија

  СПОРТ
  Борење Борењето со резултати се повеќе се наметнува како успешен спорт во градов, а стручњаците кои раководат со него се признати надвор о...
 • Педесет години од формирањето на ОФС Прилеп

  СПОРТ
  Фудбал: Значаен јубилеј Бил првиот осамостоен општински фудбалски сојуз Точно пред 50 години е формиран Општинскиот фудбалски сојуз - Прил...
 • Латино танц во пена од сапуница

  РЕПОРТАЖА
  - Некогашниот пуст песочен гребен на Јукатан, денес е бајковита туристичка одредница Мексиканскиот Канкун е сон на оние кои уживаат во осм...
 • Се копа на Таламбасица во Мариово

  КУЛТУРА
  Екипа на Заводот и Музеј водена од Александар Миткоски, почна археолошки истраги на локалитетот Таламбасица кај Крушевица, во Мариово. Се к...
 • Збогум за Јанчуле

  КУЛТУРА
  ИН МЕМОРИАМ Почина музичкиот педагог Илија Јанчулески - Јанчуле (1938-2015), кој со неговите многубројни дела остави длабоки траги во културно -...
 • Фотографиите од Каролина Мицевска во Крушево

  КУЛТУРА
  ,,Момент на впечатоци“ е изложбата на 20 фотографии од новинарот Каролина Мицевска отворена синоќа во Домот на културата на Крушевското кул...
 • НАСТАПИ ЗА СЕЧИЈ ВКУС

  КУЛТУРА
  Прилепско културно лето Прилепското културно лето, по завршувањето на осмата колонија Дрен организирана од ЦК, продолжува вечерва со наст...
 • БОРЕЦ – БОРЕЧКИ, БОРАЧ – БОРАЧКИ

  ЈАЗИЧЕН АГОЛ
  Понекогаш не знае човек каде да ја бара вината за јазичните грешки. Дали кај лекторите, кај авторите на емисиите, кај новинарите? Каде? Најве...
 • Треска за историја

  ПУЛС
  Заврши 13. издание на Пивофест Само пиво и скара четири дена беа главното мени за доручек, ручек и вечера на Пивофестот, а "десерт" беше одлич...
 • ПЛАТЕНИ ШТЕТИТЕ ВО КРИВОГАШТАНИ

  ПУЛС
  Околу 4,6 милиони денари плати државата на жителите на Кривогаштани како надомест за штета од поплавите кои ја зафатија општината во јануар...

АРХИВА

489

face

anketa

НАСЛОВНА

prognoza