reklama

reklama

reklama

Изберете месец, година и дел текст од тоа што го пребарувате

Филтер 

 • ФОТКА НА НЕДЕЛАТА

  ОКО
  ...
 • ФАБРИЧКИ ОЏАК БЕЗ ЧАД

  ОКО
  Два оџаци од фабриката Партизан, некогаш чаделе при изработка на тули за термо печки од специјална дијатомејска земја која со вагончиња се ...
 • МЕЃУ ДВЕ ЕЗЕРА

  ОКО
  Четириесетина планинари на Картуш не можат да одолеат од страста за викендите да побегнат од градскиот асфалт и да не ја загрнат планината....
 • СЕ УРЕДУВА ТРЕМОТ НА ЦРКВАТА

  ОКО
  Во Штавица Со донација од Мермерниот комбинат ќе биде уреден тремот на црквата "Рождество на Пресвета Богородица" во селото Штавица. Во ова...
 • МАРАТОНЦИ НА 60 ГОДИНИ

  ОКО
  Атлетика Над 170 тркачи од Македонија, Турција, Хрватска, Србија, Бугарија, Велика Британија и САД се подготвени за Меѓународните планински ...
 • МОРА И МОЖЕ ПОДОБРО

  СПОРТ
  Трета Екипата на 11 Октомври се смета за најсериозен кандидат за првото место во третата лига. Но, тоа досега не го оправдува. Загубени се пе...
 • РИСТОВСКА ВО ЖРК ПРИЛЕП

  СПОРТ
  Ракомет Стружанката Моника Ристовска е засилување на бековската позиција за екипата на ЖРК Прилеп, тим кој го промени името по разделбата ...
 • НЕДОСТАСУВА ВТОРИОТ ГОЛ

  СПОРТ
  Победа Победа постигнува просечни резултати, што не е толку лошо ако се има предвид мошне добриот квалитет на екипите во израмнетата втора...
 • ВО КОЈА САЛА?

  СПОРТ
  Пинг - понг Викендов стартува сезоната во пингпонгарската Супер лига, а екипата на Младост неизвесно е каде ќе биде домаќин на скопски Теле...
 • БОРБА МЕЃУ СВЕТСКИ И ЕВРОПСКИ ШАМПИОНИ

  СПОРТ
  Моделарство: Викендов се светските купови "Прилеп" и "Македонија" - Организатири се ВФМ и Фил - Феникс Викендов се значајни меѓународни спор...
 • РЕЦЕПТ ЗА ПОБЕДА НАД ГОЛЕМИОТ ПЕЛИСТЕР

  СПОРТ
  Томче Петрески Резултатот од 26-21 говори за одличниот старт на суперлигашката сезона на екипата на Прилеп, најмногу поради тоа што е постиг...
 • ЛЕВАНДОВСКИ ОД КРУШЕАНИ

  СПОРТ
  Фудбал Полјакот Роберт Левандовски во дресот на Баерн даде пет гола за девет минути, а нешто слично на тој бундеслигашки рекорд постигна ф...
 • РАКОМЕТНО ДЕБИ ВО ЕВРОПА

  СПОРТ
  Историја На 25 септември 1993 година првпат прилепски спортски тим од екипните спортови излезе на европската сцена. Беше ракометниот состав ...
 • СТИХОВИ ЗА ХУМАНОСТА

  ПЕТКА
  Членовите на Клубот на литературни творци се вклучија во одбележувањето на Неделата на промоција на хуманитарни вредности, што ја организ...
 • ДОБРИ ЧИТАЧИ И МАТЕМАТИЧАРИ

  ПЕТКА
  ОУ Гоце Делчев Учениците од ОУ "Гоце Делчев" постигнаа повисоки резултати од оние на државно ниво по читање и решавање математички задачи в...
 • ПОЧИТ ЗА ПАТРОНОТ

  ПЕТКА
  ОУ Добре Јованоски ОУ "Добре Јованоски" е пример за соживот и успех во образовниот процес кој со генерации го негуваат учениците од македон...
 • ПОМАЛКУ ДЕТСКИ ЖРТВИ ВО СООБРАЌАЈОТ

  ПЕТКА
  Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата ги промовираше сообраќајните линијари, намененети за децата од основните уч...
 • ВЕЛОСИПЕД МЕСТО АВТОМОБИЛ

  ПЕТКА
  Одбележана европската недела на велосипед Околу 200 ученици од средните училишта, претставници на невладините организации и граѓани учест...
 • ИГРА НА ЧАС ПО МАТЕМАТИКА

  ПЕТКА
  Во ОУ Кочо Рацин Некогаш многу популарната игра "Не лути се човече", повторно оживеа. Овојпат, играта го "зазеде" подот на училницата во 1А од...
 • НОВ ИМПУЛС НА ЗАЕДНИЧКАТА УМЕТНОСТ

  КУЛТУРА
  ,,Ретроспектива,, на брачната двојка Виолета Блажеска и Богдан Грабулоски Од вечерва од 19 часот, па сé до полноќ љубителите на ликовната уме...

АРХИВА

492

face

anketa

НАСЛОВНА

prognoza