reklama

reklama

reklama

Изберете месец, година и дел текст од тоа што го пребарувате

Филтер 

 • ФОТКА НА НЕДЕЛАТА

  ОКО
  ...
 • ЗГАСНУВА ЗИБИЈАТА

  ОКО
  Чевли, кикиритки, печатени материјали излегуваат од некогашната фабрика за преработка на сурови крзна, позната под името Зибијата покрај ...
 • СО ВЕЛОСИПЕД НА ПИКНИК

  ОКО
  Со велосипед, и на пикник. Група фанатици на велосипедизмот, ги грабнаа возилата на две тркала и педали, и опремени со намирници отидоа на пи...
 • КНИГИ НА ПОПУСТ

  ОКО
  До крајот на август, сите изданија на „Македоника литера“ ќе се продаваат со попуст, во книжарницата „Викели". Ќе се продаваат по намалени...
 • „ИНЖЕНЕРСКИ ПРСТЕН“ ЗА ВАСИЛЕСКИ

  ОКО
  Иван Василески (23) е добитник на наградата, Инженерски прстен. Наградата ја врачи претседателот Ѓорѓе Иванов. Станува збор за престижно пр...
 • ПРИЛЕПЧАНЕЦ ВО ЈАМИТЕ НА ВЕЛЕБИТ

  ОКО
  Дел од повеќедневната интернационална експедиција за спелеолошки истражувања на доста тежок терен на планината Велебит во Хрватска е ис...
 • ШТАРГОСКИ ВО МЛАДОСТ 96

  СПОРТ
  Пинг - понг Новиот суперлигаш, Младост 96, има амбиции да се задржи во елитното друштво. Затоа е ангажиран Александар Штаргоски, повратник о...
 • ДОБРО Е ШТО ПАДНА ШКЕНДИЈА

  СПОРТ
  Големо Коњари Според ждрепката за 16-финалето во купот, екипата на третолигашот Големо Коњари треба да се сретне со вицешампионот и учесни...
 • БРАЗИЛЕЦ И ХРВАТ НА ПРОБА ВО ПОБЕДА

  СПОРТ
  Фудбал Бразилецот Антонио Кавалиери и Хрватот Јосип Срдаровиќ се најновите фудбалери, дојдени на проба во прволигашот Победа. Тие настап...
 • ЏАИЌ ВО ПРИЛЕП

  СПОРТ
  Историја Една од најголемите ѕвезди во историјата на југословенскиот фудбал, Драган Џаиќ, гостуваше во Прилеп. Во 1980 година, една година п...
 • УСПЕХОТ НОСИ СЕРИОЗНИ ОБВРСКИ ЗА ПРИЛЕП

  СПОРТ
  Ракомет: При крај е одморот, наближуваат подготовките -  Достојно претставување на три фронта Покрај фудбалот, традиционално со децени...
 • ТАКТОТ НА БРАНОВИТЕ НА ДИВИОТ БРЕГ

  РЕПОРТАЖА
  КОСТА БРАВА - ДИЈАМАНТ НА СРЕДОЗЕМНОТО МОРЕ - Лорет де Мар, Тоса де Мар и Плажа де Аро се идеални за сите кои покрај море и плажа, бараат долг...
 • ТВОРЕШТВОТО ОД КОЛОНИЈАТА ДРЕН НА ЈАВЕ

  КУЛТУРА
  Со заедничка изложба на уметниците во изложбениот салон  ЦК „Марко Цепенков“ официјално се заокружи деветтата меѓународна ликовна ко...
 • ДВА ИЗДАВАЧКИ ПОТФАТИ НА БИБЛИОТЕКАТА

  КУЛТУРА
  Библиотеката подготвува две уникатни изданија. Првото е превод од бугарски на македонски јазик, "Македонија и Одринско 1893 - 1903 - мемоар на В...
 • КУД „МИРЧЕ АЦЕВ“ НАЈДОБРИ ВО ХРВАТСКА

  КУЛТУРА
  Со награди се врати КУД „Мирче Ацев“ од турнејата во Хрватска. Успешниот настап им донесе прво место на меѓународниот фолклорен фестивал...
 • БОЛНИЦАТА СЕ РЕНОВИРА

  ЈАЗИЧЕН АГОЛ
  Се реновира болницата. Одлично! Ќе се поправат многу работи. Многу нешта ќе се доведат во ред. Има еден проблем за кој речиси никој не се инте...
 • КЛОКОТИ ИНДУСТРИСКАТА ЗОНА

  ФОКУС
  Се интензивира темпото на градба на индустриската зона Прилеп 1. Покрај седум-осумте инвеститори кои се при крај со градбата на фабриките, ...
 • ВО ЛЕТО МИСЛАТ НА ЗИМА

  ПУЛС
  ОУ „Блаже Конески“ - активно пред стартот на учебната година - Во централното училиште, од просторија за фискултура до училница за првачи...
 • ЦРКВАТА СО 33 КАНДИЛА

  РЕПОРТАЖА
  Манастирот Свети Димитрија кај селото Селце Бујната гора го загрнала силно манастирот Свети Димитрија во подножјето на планината Селечк...
 • ПРИСЕТ ЗА ДВАТА ИЛИНДЕНА

  АКТУЕЛ
  Најсветлиот ден за македонската историја, 2-ри Август, Прилеп достојно ќе го одбележи. По повод  денот на Републиката, свежо цвеќе ќе бид...

АРХИВА

492

face

anketa

НАСЛОВНА

prognoza