reklama

reklama

reklama

Изберете месец, година и дел текст од тоа што го пребарувате

Филтер 

 • ПРОСЛАВА НА 90 ГОДИНИ ЖИВОТ НА ВАЈАРОТ, АКАДЕМИК БОРО МИТРИЌЕСКИ

  КУЛТУРА
  Сефте со скулптура од леб Секогаш ведриот и расположен прилепски академик, скулпторот Боро Митриќески со изложба во МАНУ одбележа  50 г...
 • ФОТКА НА НЕДЕЛАТА

  ОКО
  ...
 • ФИЌО - АВТОМОБИЛ ЗА СÉ

  ОКО
  Пред 40-тина години, било привилегија да се поседува возило. А, изборот се сведувал на автомобилите од фабриката Застава - Фиќо, Стоеден или ...
 • ХУМАНИ ВРЕДНОСТИ

  ОКО
  Волонтерите преку Програмата Црвен крст во Акција- Промоција на Хумани вредности (ЦКА-ПХВ), приредуваат радост во многу семејства. Еден од ...
 • ЗА ДЕНОТ НА ПРОСВЕТИТЕЛИТЕ СИТЕ НА ВЕЛОСИПЕД

  ОКО
  Околу 300 рекреативци беа дел од традиционалната велосипедска трка „Сите на велосипед", долга 20 км. - од центарот до селото Мало Коњари и наз...
 • ГРАФИТ, НАМЕСТО ТОРТА

  ОКО
  Помладите членови на навивачкиот клуб Мајмуни, за 22-риот роденден на капитенот на ФК Победа, Давор Талески изработија графит. Роденденски ...
 • ПАРК БЕЗ ПАЈКИ

  ОКО
  Кај судот Езерцето и паркот пред судот останаа без својот украс - пајките. Убавите перјани животни биле нападнати и масакрирани највероја...
 • ПРИЛЕП - МЕТАЛУРГ 2

  СПОРТ
  Ракомет Шанса за нова победа на Прилеп, до дадена во низата, е натпреварот викендов дома со Металург 2. Домашниот состав на тренерот Ице Сок...
 • СТИПЕНДИЈА ЗА РИКАЛОСКИ

  СПОРТ
  Пинг-понг Младиот и надежен член на ППК Младост 96, Александар Рикалоски, го освои второто место на Изборниот турнир ,,Топ 8" за младинци во Ск...
 • ЗА ПОБЕДА 0,35 % ОД БРУТО ПЛАТАТА

  СПОРТ
  Историја Есента 1981 година Победа бележеше слаби резултати во првенството на Втората лига на Југославија (во 12 кола освои само шест бода) и ...
 • СПОРТСКИ НАТПРЕВАР ВО ДРОНОВИ

  СПОРТ
  Прилеп куп - нова атракција Денеска, утре и в недела вниманието го свртуваат натпреварите во летање квадрокоптери (дронови), нова и атракт...
 • ТАЛЕСКИ Е КАНДИДАТ ЗА ПОЛСКА

  СПОРТ
  ФУДБАЛ: По одличните одбрани во дресот на Победа -Можно е да биде во списокот на селекторот Милевски за ЕП Одличните резултати на екипата ...
 • РАДОСТ ЗА ПАТРОНИОТ ПРАЗНИК

  ПЕТКА
  ОУ „Св. Кирил и Методиј" - Канатларци ОУ "Св. Кирил и Методиј" од Канатларци со пригодна програма го одбележа патрониот празник. На приредбат...
 • ПОСЕТА НА РУДНИКОТ "БУЧИМ"

  ПЕТКА
  СОУ "Ѓорче Петров" Учениците од геолошко - рударската струка од СОУ "Ѓорче Петров" го посетија рудникот за бакар и злато "Бучим". Според прог...
 • ЖЕТВА НА НАГРАДИ НА ХЕМИЧАРИТЕ

  ПЕТКА
  ОУ ,,Гоце Делчев,, Со учеството на научниот настан ,,Ноември месец на науката,, три ученика  од ОУ ,,Гоце Делчев,, освоија четири награди за н...
 • ШЕСТ МЕДАЛИ ЗА МЛАДИ ИСТРАЖУВАЧИ

  ПЕТКА
  СОУ Гимназија "Мирче Ацев" Шест медали освоија гимназијалците на 53-от Државен натпревар на младите истражувачи - Наука на млади во Куман...
 • ,,БИТОЛА ПРИЛЕП - ПРЕКУТРУПА,,

  КУЛТУРА
  На 31 мај во Центарот за култура - Распрскани низ светот, секогаш се враќаме назад. Како бумеранг. Во родната Македонија. Токму тоа е асоција...
 • ИЗЛОЖБА НА ДЛУП

  КУЛТУРА
  Единаесет членови на ДЛУП (Друштво на ликовни уметници Прилеп ) се претставија на групна изложба во ликовната галерија од ЦК ,,Марко Цепенк...
 • ПРОМОЦИЈА НА КНИГАТА ,,МАРИОВО НИЗ ВЕКОВИТЕ,,

  КУЛТУРА
  ,,Мариово низ вековите - хроника за три периоди,,  од Милан Ристески, е најновата книга што ја издаде и вечерва од 20 часот ќе ја претстави би...
 • ПРЧИЈА

  ЈАЗИЧЕН АГОЛ
  Мораме да се вратиме назад во времето кога се вршеше распадот на Југославија. Претседателите на одделните републики одржуваа состаноци. Се...

АРХИВА

489

face

anketa

НАСЛОВНА

prognoza