reklama

reklama

reklama

Изберете месец, година и дел текст од тоа што го пребарувате

Филтер 

 • ФОТКА НА НЕДЕЛАТА

  ОКО
  ...
 • ЧЕШАЊЕ СО СЕСТРА МИ

  ОКО
  - Кај си Ата! - Да го ватиш за глата. - Убо ме блосој од сабајле... - Не ти реков да умриш. Шо е муабетот. Имам триста работи. - Кај си, шо прајш, те ...
 • ЛЕТЕН ХИТ НА АЛЕН ХАСАНОВИЌ

  ОКО
  Две црномурести девојки и момче се појавуваат во спотот на летниот хит „Волим те“ на прилепскиот ексклузивец на „Гранд“, Ален Хасановиќ. ...
 • ВОДА И ПЕСНА

  ОКО
  „Моме оди на вода со две стомни шарени...“. Со весела песна кинисувале момите до градските чешми. Ете ги, „ситни“ моми од мерак пусти носат...
 • КУЛАТА ДА СЕ ПРЕТВОРИ ВО МУЗЕЈ

  ОКО
  Никако да се операционализира иницијативата кулата за вода за парните локомотиви да се претвори во музеј. Не помагаат петиции и писма до М...
 • ПЕТ КОЛА ДО ОПСТАНОК

  СПОРТ
  Шах На Државното шаховско екипно првенство во Охрид со шест екипи, меѓу кои и тимот на ГШК Прилеп со пет меча се води борба за  опстанок. З...
 • УШТЕ ДВАЈЦА НОВИ - АСЕНИ И КАЧАР

  СПОРТ
  Победа Многупати се вели дека списокот на фудбалерите е заклучен, а тоа во пракса ретко се покажува како реалност. Така и во Победа. Промени...
 • НАЕСЕН ОБНОВЕНО КОРЗО

  СПОРТ
  Фудбал Пред реализација е идејата за обновување на Корзо. Наесен конечно ќе профункционира овој фудбалскиот клуб, омилен не само во населб...
 • ВЛЕЗНИЦА - 200 ДЕНАРИ

  СПОРТ
  Историја Минаа две децении од првиот европски настап на Победа, во квалификациите од Купот на УЕФА, против полската Одра. Првиот меч на гос...
 • БОРБА ВОДАТ 19 ДРЖАВИ

  СПОРТ
  Спортско моделарство: Пет дена Европско јуниорско првенство - Медали во три категории Спортскиот аеродром кај Мало Коњари е место каде шт...
 • АНОНИМНА ПОДЗЕМНА КРАСОТА

  ФОКУС
  Далеку од очите, подземјето крие ремек дела на природата. Пештерите и јамите се богати со декорации - сталагмити и сталактити, создавани со...
 • ЗАМЕНИК – МИНИСТРИ

  ЈАЗИЧЕН АГОЛ
  Кутриот наш јазик. Силно и грлесто го браниме, а во практиката го бербатиме. Им помагаме на оние што велат дека македонскиот јазик е измисле...
 • „ЖИВОТ ВО БОИ“ ОД АНДРИЈАНА МАЦИЕВ

  КУЛТУРА
  Тематската изложба „Живот во бои 2“ со 15 слики од уметницата Андријана Мациев ќе биде отворена вечерва од 20 часот во галеријата „Борко Ла...
 • ЗАВРШИЈА ИСТРАЖУВАЊАТА НА СТИБЕРА

  КУЛТУРА
  Откриен е придружен објект на храмот од богинката Тихе во годинашните археолошки истражувања на Стибера, а кои завршија. Во објект највер...
 • СЕ КОПА НА ГРАМАДА КАЈ СТАРО БОНЧЕ

  КУЛТУРА
  Почнаа археолошките истражувања на Старо Бонче на локацијата Грамада под три камна. Станува збор за некропола оддалечена на околу 1000 метри...
 • ЈАВЕ ЗА КНИГАТА ПОЕЗИЈА „ПЕСНИ ПОД СЕЛЕЧКА 2“ ОД ТОМЕ ВЕЛЈАНОВСКИ

  КУЛТУРА
  Томе Велјановски, нашинец кој живее во Шведска, преку нашиот неделник ја претстави книгата „Песни под Селечка 2“ за  која зборуваше пис...
 • МУЗИКАТА МУ Е ЖИВОТ

  ПУЛС
  Славчо Бунтески - 50 години со гитарата - Првин свирел за гимназиските приредби и игранки, за во 1967 година ја оформи рок групата „007“. Пет д...
 • СЈАЕ ОУ „БЛАЖЕ КОНЕСКИ“

  ПУЛС
  Реализирани проекти - 2008 - 2016 г. Цвета ОУ „Блаже Конески“ од 2008 до 2016 години. Во 2008 г. со поддршка на локалната самоуправа се промени покри...
 • ЌЕ СЕ ГРАДАТ ЛИ ЗГРАДИ ЗА БЕГАЛЦИ?!

  АКТУЕЛ
  ОК на ВМРО - ДПМНЕ: - Пред 26 години прилепчани, на чело со екс градоначалникот Илија Димоски Шаторот, не дозволија да се населат 3 300 босански ...
 • ФОТКА НА НЕДЕЛАТА

  ОКО
  ...

АРХИВА

492

face

anketa

НАСЛОВНА

prognoza