reklama

reklama

reklama

Изберете месец, година и дел текст од тоа што го пребарувате

Филтер 

 • ФОТКА НА НЕДЕЛАТА

  ОКО
  ...
 • МОТО РЕЛИ НА КОЦКА

  ОКО
  Старите слики ја доловуваат и историјата на моторциклизмот во градот. Пред шест децении првите пасионирани моторџии се организирале да с...
 • ПЕНА ВО ФОНТАНА

  ОКО
  Се запени фонтаната меѓу зградите на улицата „Димо Наредникот“. Небаре облаци бели легнале врз водата или пак волната од Пејо Мариовецо...
 • ПРИЛЕПЧАНИ НА ЕВРОПСКИОТ „ПОКРИВ“

  ОКО
  Маријана Ѓорѓиевска е првата прилепчанка која се искачи на  највисокиот врв во Европа, Монблан. Заедно со Владимир Јованоски тие го пре...
 • БЛАГОДАРНИЦИ ЗА СПАСИТЕЛИТЕ НА ТРЕСКАВЕЦ

  ОКО
  Благодарници за учество во гаснењето на пожарот кај Трескавец  добија навивачката група Мајмуни, доброволците, работници од јавните пр...
 • МАШКИОТ КЛУБ ДОБИВА ЗАСИЛУВАЊА, ЖЕНСКИОТ - СПОНЗОР

  СПОРТ
  Ракомет: Убави најави за новата сезона - Најнов играч е десниот бек Карановиќ, висок 207 сантиметри Ракометот е еден од најсаканите спорт...
 • ХУМБАТОВ И КАЧАР НА РАСПОЛАГАЊЕ

  СПОРТ
  Фудбал В сабота (16.30 ч.) во рамките на 3 коло од Првата лига на Могила е мечот Победа - Шкупи. За домашните практично сега почнува првенството, ...
 • ЗБОГУМ ЗА НАЈСЕСТРАНИОТ СПОРТИСТ

  СПОРТ
  In memoriam - Веселин Велендериќ Тофоски На 85 години почина Веселин Велендериќ Тофоски, еден од најсестраните спортисти од градов. Од крајот на ...
 • БОЖЈИОТ РАЈ НА МАНАСТИРОТ УСПЕНИЕ НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА ТРЕСКАВЕЦ

  РЕПОРТАЖА
  Во пазувите на врвот Златовор, манастирот Трескавец со црквата на Успение на Пресвета Богородица веќе девет столетија сведочат за богато...
 • НОВА ЗБИРКА ПЕСНИ НА ПЕТРЕ КИРОВАКОВ

  КУЛТУРА
  „Ќе можеш ли да се сетиш На сите места, по патот од родното место За крајната дестинација“?!... Ова се дел од стиховите во збирката „Солзи з...
 • ЈАВЕ ЗА ДЕЛАТА ОД ДРЕН 2017

  КУЛТУРА
  Точно 21 дело од годинашната ликовна колонија Дрен 2017 од јуни, ќе се презентираат на вечерашната изложба од 20 часот во ликовната галерија о...
 • ШЕСТИ ИНТЕРНАЦИОНАЛЕН ПРИЛЕПСКИ ЏЕЗ ВИКЕНД

  КУЛТУРА
  Љубителите на џез музиката и годива уживаат на џез викендот во ЦК „Марко Цепенков“ со најактуелните џез музичари од регионот. Фестивалот...
 • РЕИЗБОР

  ЈАЗИЧЕН АГОЛ
  Ќе почнеме со изјавата на еден висок политичар: „Ќе извршиме реизбор на сите судии во државава“. Не се разбираме во овие работи. Ја користи...
 • НАЕЗДА ИНСЕКТИ ЈА ПУСТОШАТ АЈВАРКАТА КАЈ ТРОЈКРСТИ

  ФОКУС
  - Земјоделците ја губат битката поради неефикасните инсектициди - Штетите допрва се закануваат, оти инсектите се поотпорни од заштитните с...
 • ДРАГА ПЕНЗИОНЕРСКА САГА

  ПУЛС
  - Морална обврска е луѓето од третото доба да се негуваат, оти заслужуваат долг и пристоен пензионерски век    „За 12 години општината ...
 • ПОТПИСИ ЗА СПАС НА ПРИЛЕП ОД БЕГАЛЦИ

  АКТУЕЛ
  Граѓанска иницијатива „Будење“ Секој ден од 10 до 19 часот, на плоштадот „Методија Андонов- Ченто“, прилепчани може да се потпишат на граѓ...
 • КРЦКА НОВ ТРИТЕКС НА 4000 КВАДРАТИ

  БИЗНИС
  Пуштена нова фабрика во зоната Прилеп 1 - Се очекуваат нови 300 вработувања на новата модерна технологија, кои ќе го зголемат обемот и квалит...
 • ФОТКА НА НЕДЕЛАТА

  ОКО
  ...
 • ЧЕШМАТА САРАЧАНА ПРЕД ЕДЕН ВЕК

  ОКО
  Време - невреме. Воено, во Господовата 1915 година. Сиромаштија - немаштија во Прилеп. Градот живее во ритамот на борбата со голиот живот, се ч...
 • БАГЕРИ ЈА ЧИСТАТ ВЕГЕТАЦИЈАТА НА КОРИТОТО

  ОКО
  Интензивно се чистат два километри од коритото на Градската река во близина на Кадино Село. Станува збор за продолжение на ланската прогр...

АРХИВА

492

face

anketa

НАСЛОВНА

prognoza