reklama

reklama

reklama

Изберете месец, година и дел текст од тоа што го пребарувате

Филтер 

 • ФОТКА НА НЕДЕЛАТА

  ОКО
  ...
 • УМРЕНИ ПАРИ

  ОКО
  - Еј, тебе ти викам, ме слушаш. - Шо туку се дериш бе Митре. Не си в село, вовци. Ова е град, културно место. - Сета култура во Прилепов. Ај да слуш...
 • ИСЧЕЗНАТ ЈАДРАН, А НЕ БЛЕДНЕЕ

  ОКО
  Хотелот Јадран, на семејството Чесноски, урнат пред неколку децении и исчистен од централниот плочник уште вирее како култно место на при...
 • ТРЕТА НАГРАДА ВО СТАРА ЗАГОРА

  ОКО
  Змотатата - адаптираниот џип на Нисан Патрол, со сопственикот Панчо Чупаркоски и навигаторот Лало Милошески го зазеде третото место на ме...
 • ПРИЛЕПСКИ РИБОЛОВЦИ ВО РЕПРЕЗЕНТАТИВНИ БОИ

  ОКО
  На светкото првенство во Белгија Иако македонската риболовна селекција го освои 35 место на Светското превенство во лов на риба со јадица ...
 • ГЛИГОРО ГО КРИЕЛЕ В ПЛАНИНА

  СПОРТ
  Историја Далечната 1970 година Победа договарала историски трансфер со најбараниот напаѓач во тоа време, охриѓанецот Ристо Глигороски. Би...
 • БЕЗ ФАВОРИТИ

  СПОРТ
  Ракомет Спортските љубители отсекогаш бараат рамноправна лига каква што е сезонава во Супер лигата за мажи. Според првите две есенски кол...
 • ОТВОРЕНА ШКОЛА ПО 15 ГОДИНИ

  СПОРТ
  Пинг-понг - ППК Младост 96 - Почетна обука имаат петнаесетина деца Со почетокот на школска година, почнаа со работа и спортските школи, ме...
 • БУБАЊА ПОЧНА ОД СКОПЈЕ

  СПОРТ
  Фудбал Како непишано правило последниве години, тренерите да се менуваат во почетнте пролетни или есенски кола, така и по поразот дома од ...
 • ПРАКСА ЗА ЦВЕЌИЊА

  ПЕТКА
  СОУ „Орде Чопела“ Со учебната година почна практичната настава за техничарите за хортикултура во СОУ „Орде Чопела“. Првите часови во п...
 • СЛАВА ЗА ЈАЗИЦИТЕ И ЕТВИНИНГ РАБОТИЛНИЦА

  ПЕТКА
  ОУ „Гоце Делчев“ Во ОУ „Гоце Делчев“ беше одбележан Европскиот ден на јазиците, а се одржа и „еТвининг работилница“. Под мотото „Креир...
 • ПРВА РЕПРИЗА НА „ХРОНИКА НА ЕДЕН СОН“

  КУЛТУРА
  Утревечер од 20 часот љубителите на театарот во „Војдан Чернодрински“ ќе можат да ја проследат првата реприза на претставата „Хроника на ...
 • КОНЦЕРТ НА ЖЕНСКИОТ МЛАДИНСКИ ХОР МКЦ СКОПЈЕ

  КУЛТУРА
  Концерт вечерва од 20.30 часот во изложбениот салон на ЦК „Марко Цепенков“ ќе изведе Женскиот младински хор - МКЦ Скопје, под диригентската ...
 • ИЗЛОЖБА ОД ЈОРДАН ЕФРЕМОВ

  КУЛТУРА
  Изложба на дела од Јордан Ефремов ќе биде отворена вечерва од 19 часот во ликовниот салон на ЦК „Марко Цепенков“. Штипскиот уметник ќе се пр...
 • ЧАНТЕ, ПАРИ ИЧ!

  ЈАЗИЧЕН АГОЛ
  Величествен настан. Така барем го нарековме. Во Скопје играа „Реал Мадрид“ и „Манчестер Јунајтед“. Новинарка, радосна, возбудена и повеќе...
 • ПРОКЛЕТСТВОТО НА ЦРКВАТА СВЕТИ АТАНАС

  РЕПОРТАЖА
  Богатството од преданија и разни народни кажувања во Варош и Прилеп е поврзано со духовното и културното минато на овој простор. Трагите о...
 • ИН МЕМОРИАМ - ИЛИЈА ГЛИГОРОСКИ

  АКТУЕЛ
  ИН МЕМОРИАМ ИЛИЈА  ГЛИГОРОСКИ На 22.09.2017 година, ненадејно почина Илија Миланов Глигороски, пензиониран диломиран правник, роден во Прил...
 • ПРЕДЛОЗИ ЗА ОПШТИНСКИТЕ НАГРАДИ И ПРИЗНАНИЈА 3 НОЕМВРИ

  АКТУЕЛ
  За празникот на градот По повод одбележувањето на празникот на Општина Прилеп - „3 Ноември“, Комисијата за одбележување празници и маниф...
 • ТРКАТА ЗА ГРАДОНАЧАЛНИК И СОВЕТНИЦИ

  АКТУЕЛ
  Локални избори 2017 Во тек е кампањата за локалните избори кои ќе се одржат на 15 октомври. Во трката за градоначалник се двајца кандидати. ВМ...
 • ЗРНО ПО ЗРНО - БРАШНО!

  ПУЛС
  Приказна за воденичарите Воденичарот работи без спиење, дење-ноќе кога има жито. Само малку поддремнувал. Водениците порано мелеле и до 600...

АРХИВА

492

face

anketa

НАСЛОВНА

prognoza