reklama

reklama

reklama

Изберете месец, година и дел текст од тоа што го пребарувате

Филтер 

 • ФОТКА НА НЕДЕЛАТА

  ОКО
  ...
 • ФИЌО - АВТОМОБИЛ ЗА СÉ

  ОКО
  Пред 40-тина години, било привилегија да се поседува возило. А, изборот се сведувал на автомобилите од фабриката Застава - Фиќо, Стоеден или ...
 • ПОПОТ СО ДВЕ ПЕРАЧКИ ПО 25

  ОКО
  На некојси поп му умрела попадијата, а по црквените канони не може поп да се прежени. Ваму, не бил уште толку стар да не му треба попадија, а и ...
 • ДАВИД ВО СТАНИЦА 26

  ОКО
  Триото „The Daf Project“ на нашиот најдобар блус рок гитарист Давид Нешкоски, кој дел од своето музичко патешествие го помина во САД, имаше конц...
 • ДВЕ МЕЧИЊА НА ПАТОТ

  ОКО
  Две кафеави мечиња биле забележани во нивите кај селото Ропотово. Небаре огромни „чоколадни“ топки кои се прпелаат на патот, регистрира ...
 • СТОИЛОВ ВО ПРИЛЕП

  СПОРТ
  Ракомет Митко Стоилов (34), долгогодишниот репрезентативен бек, ги засили редовите на Прилеп, по распадот на неговиот претходен клуб Младос...
 • БОРБА ЗА ОЛИМПИЈАДА

  СПОРТ
  Пинг-понг Пингпонгарот на Младост 96, Александар Рикалоски, од 2 до 5 ноември ќе учествува во квалификациите за Младинските олимписки игри, п...
 • ТЕМЕЛКОВСКИ СОБОРИ ЕВРОПСКИ ПРВАК

  СПОРТ
  Борење И борењето, како олимписки спорт, може да донесе афирмација на градов и државава. Младинскиот репрезентативец од БК 7 Мај Леов, Теодо...
 • ОД МАЈДАНПЕК ДО ШАБАЦ 1987

  СПОРТ
  Историја Точно 30 години минаа од незаборавната победоносна серија на Победа во сезоната 1987/88. Во Втората лига - Исток есента 1987 успесите се ...
 • ПАДНА ВАРДАР, ПАЃА И ШКЕНДИЈА

  СПОРТ
  Фудбал: Ново дерби на Могила -В недела неопходна е поддршка од публиката Нема многу одмор за фудбалерите, ниту за гледачите. Фудбалските в...
 • ПОРАКИ ОД ПРВАЧИЊАТА

  ПЕТКА
  ОУ „Кочо Рацин“ Детската недела свечено се одбележа и во ОУ „Кочо Рацин“. Со кажување на свечената заклетва првачињата станаа членови н...
 • ПЕТЛЕСКА ВТОР ПАТ МЛАД БИБЛИОТЕКАР

  ПЕТКА
  ОУ „Блаже Конески“ Деветто одделенката Михаела Петлеска и нејзиниот ментор Верче Искова, го освоија второто место на општинскиот натпре...
 • ОДОБРЕНИ ТРИ НОВИ ПРОЕКТИ ОД ЕРАЗМУС + ПРОГРАМАТА

  ПЕТКА
  СОУ „Ѓорче Петров“ СОУ „Ѓорче Петров“ доби грантови за три проекти од 2017 до 2019 година, во рамките на Еразмус + програмата од Националнат...
 • ВИНАРНИЦИТЕ ВО КАМЕН ВО ПЕЛАГОНИЈА И МАРИОВО

  КУЛТУРА
  Во новото трето предавање на Тренчо Димитриоски за „Винарници во камен“, авторот пренесе факти и со видео-презентација за десетици, па и ...
 • ПИЈАНО РЕЦИТАЛ НА АНА ГАЦЕВА

  КУЛТУРА
  Музички рецитал на пијано ќе има Ана Гацева вторник на 31 октомври од 17 часот во изложбениот салон на ЦК „Марко Цепенков“. Таа ќе се претста...
 • ОБЈЕКТИ ОД ЈУЛИЈА МАНОЈЛОВСКА

  КУЛТУРА
  Изложба на објекти од Јулија Манојловска ќе биде отворена вечерва од 19 часот во ликовната галерија од ЦК „Марко Цепенков“. Љубителите на л...
 • „ДВАПАТИ ХУМОР“ НОВА КНИГА НА ДРАГИ БАШЕСКИ

  КУЛТУРА
  „Двапати хумор“ е насловот на новата книга на новинарот и автор Драги Башески претставена пред љубителите на пишаниот збор. Во стихови и с...
 • ПРЕВОДИ, ПРЕВОДИ!

  ЈАЗИЧЕН АГОЛ
  Имаше информација на некоја телевизија дека владата ќе преземела посериозни мерки за чистотата на македонскиот јазик. Дека во повеќе инст...
 • ПРВОТО ПРИЛЕПСКО КИНО НА ФАМИЛИЈАТА НАПЕСКИ

  ПУЛС
  100 години од отворањето на киното и првата филмска проекција На 28 декември 1895 година во Париз, во "Гранд кафе", браќата Луј и Огист Лимиер, ор...
 • ПУШКА ЗА ЧЕСНА НЕВЕСТА

  ТРАДИЦИЈА
  Исчезнати свадбарски адети во Мариово Раскошни се свадбарските обичаи на мариовците. И денес дел од исселените жителите ги негуваат тради...

АРХИВА

489

face

anketa

НАСЛОВНА

prognoza