reklama

reklama

reklama

Изберете месец, година и дел текст од тоа што го пребарувате

Филтер 

 • ФОТКА НА НЕДЕЛАТА

  ОКО
  ...
 • СНАТА ДА НЕ ЈА ГРЕШИ РАЧКАТА

  ОКО
  - Аирлиа работата, мачници! - Фала, да ти се врати. - Не ме бива мене за картиве. Невидена чотија сум, а и немам фазла пари, вас да ве колкам. - Шо...
 • КУЌА ЗА СПОРТ И ПРОСЛАВИ

  ОКО
  Се огласи џангарак, абер  стигна од  Тутунскиот комбинат пред повеќе од четири децении. За едновековното постоење, во 1973 година, Моноп...
 • ЗАБРАНЕТА ЉУБОВ

  ОКО
  Осумнаесетгодишен прилепчанец заработи кривична пријава поради сомнение дека извршил „полов напад на дете кое не наполнило 14 години". Мо...
 • ДЕСЕТКА ЗА ДЕСЕТ ГОДИНИ

  ОКО
  Дониа Јубилејно признание доби Дониа за континуирано успешни општествено одговорни практики, во периодот помеѓу 2007 и 2017 година од Минист...
 • ТАПКА ЕКСПРЕСНИОТ ПАТ ПРИЛЕП - ГРАДСКО

  ОКО
  Шпанската фирма „Рубау“ побарале дополнителен рок за градба на експресниот пат Градско - Прилеп. Сопирачка е експропријацијата, легализ...
 • СТАНОЈОСКИ НА ВРВОТ

  СПОРТ
  Шах Велемајсторот Звонко Станојоски е победник на Отвореното првенство на Скопје во брзопотезен шах. Беше подобар од 130 конкуренти, меѓу к...
 • МОЖАТ ПОДОБРО

  СПОРТ
  Ракомет Машката екипа на Прилеп наместо шест, освои четири бода на двата последни меча дома. Прво ремизираше со Радовиш (26-26), потоа со мини...
 • УСПЕСИ НА ЧЕТИРИ „ФРОНТА“

  СПОРТ
  Пинг-понг Каде и да играат, прилепските пингпонгари се меѓу најуспешните. На Државното за основци во Кавадарци, Никола Стојаноски (ОУ „Коч...
 • ПРЕСВРТ ВО БИТОЛА

  СПОРТ
  Одбојка На вториот турнир на Младинската женска одбојкарска лига во Битола екипата на 11 Октомври прво со 2-0 загуби од домашниот Пелистер, а...
 • ОСУМ МЕДАЛИ ОД НИШ

  СПОРТ
  Џудо Меѓународната активност на ЏК Бушидо не запира до крајот на сезонава. На турнирот во Ниш, Србија, настапија 11 џудисти, под знамето на М...
 • СТАТИСТИКАТА КАЖУВА СЕ

  СПОРТ
  Фудбал: Победа наместо победи, реди порази - Против Силекс само два шута и еден корнер Ниту најголемиот песимист не можеше да предвиди стр...
 • ЧУДО ЏУДО ПИОНЕРКИ

  ПЕТКА
  Пет медали од кои 3 сребрени и 2 бронзени освои ЏК Сеишин на Меѓународниот турнир во џудо за помлади пионери/ки и деца во Сливен, Бугарија. М...
 • ТИМ СО РЕЗУЛТАТИ

  ПЕТКА
  СОУ „Кузман Јосифоски - Питу“ Средношколките при СОУ „Кузман Јосифоски - Питу“ се закитија со повеќе награди за месецот на книгата, што т...
 • ВРВНИ ХЕМИЧАРИ И ФИЗИЧАРИ

  ПЕТКА
  ОУ „Гоце Делчев“ Учениците од ОУ „Гоце Делчев“ постигнаа високи резултати на научната манифестација „Ноември - месец на науката“, кој...
 • СТИХОВИ - „ВИНО И СОЛЗИ“

  КУЛТУРА
  „Вино и солзи“ со 71 песна е новата поетска збирка од Блажо Стојаноски. Збирката е прво наградена книга на конкурс. - Мотивите во песните се ...
 • ДЕЛА НА АНЃЕЛ ДИМОВСКИ - ЧАУШ

  КУЛТУРА
  „Антроморфен и зооморфен имагинариум“ е тематската изложба од Анѓел Димовски - Чауш, што ќе биде отворена вечерва од 20 часот во  ликовна...
 • ТЕАТАРЏИИТЕ БАРААТ ДА БИДАТ САМОСТОЕН СУБЈЕКТ

  КУЛТУРА
  Јавна расправа за нацрт статегијата за култура Во организација на Здружението за култура и развој на креативни индустрии „Култ-Транзен“ ...
 • АЈДЕ РЕД СЕ РЕДАТ! ...

  ЈАЗИЧЕН АГОЛ
  Токму така. Се редат еден по еден, еден по друг. Политичари и новинари. Токму тие кои треба да го бранат и да го градат јазикот. Токму од нив сл...
 • КАКО СИЛЈАН ШТРКОТ „ДОЛЕТАЛ“ СО ТРАКТОР ОД ГЕРМАНИЈА

  ЖИВОТ
  Трајко Ачкоски од Мало Коњари - Со немирниот дух три недели патувал низ опасни зони - Во Романија го нападнале разбојници на коњи како во в...

АРХИВА

489

face

anketa

НАСЛОВНА

prognoza