reklama

reklama

reklama

WINTER APRICOTS ВИКЕНД ВО КИНО МИС СТОН PDF Печати Е-пошта
Прочитано : 10 пати
Сабота, 24 Февруари 2018

Филмскиот фестивал Winter apricots ќе с еодржи денеска и утре во киното Мис Стон од 20 до 22 часот. Првиот ден ќе бидат прикажани пет куси филмови од Шпанија, Куба, САД, Германија и Македонија.

В сабота ќе може да се ужива во филмови од Швајцарија, Турција, Непал , Шпанија и Италија.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
 
„МОСКВА ДЕНЕС“ ВО ПРИЛЕП PDF Печати Е-пошта
Прочитано : 21 пати
Сабота, 24 Февруари 2018

Del od fotografiite na izlozbata   Moskva denes

Тематската изложба на фотографии „Москва денес“ ќе биде отворена в среда во 19 часот во ликовниот салон на ЦК „Марко Цепенков“. Преку фотографии ќе бидат претставени реномирани знаменитости по кои е позната Москва низ светот, уникатни архитектурни и инфраструктурни проекти изградени во последните неколку години, како и можностите за развој на туризмот, спортот, образованието и културата што ги нуди еден од најголемите градови на Русија. Поставката се базира на официјалните фотоматеријали доставени од Москва.

ЦК ја реализира изложбата во соработка со амбасадата на Руската федерација во Македонија за одбележување на 24 години од воспоставувањето дипломатски односи меѓу Руската Федерација и Македонија.

- Москва е град кој по многу нешта е еден од најважните во светот. Тој е престолнина и на царска и на модерна Русија, важен научен, културен, политички, стопански и туристички центар на еден значаен дел од светот. Москва е ризница на култура која го чува богатството и древното наследство во своите величенствени зданија. Град кој се менувал, растел низ вековите и кој ја зачувал својата автентичност паралелно со сите историски настани и превирања кои се случувале и кои се огледуваат во архитектурата на градот. Најголемата европска метропола претставува спој на традиционална Русија, советскиот период и модерните, современи струења во сите сегменти на животот. Град со најголема концентрација на знаменитости на мал простор. Сé ова ќе може да се види на изложбата - велат организаторите.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
 
СВЕТЛИНА НА ДЕЛАТА ОД ПРИЛЕПСКИ АВТОРИ PDF Печати Е-пошта
Прочитано : 7 пати
Сабота, 24 Февруари 2018

Изложба на дела од прилепски автори ќе биде отворена вечерва од 19.30 часот во ликовната галерија на ЦК „Марко Цепенков“. На увид ќе бидат 20 дела од од творештвото на уметници од градот изработени во најразлична техника. Ќе се претстават Јасмина Руневска, Лепа Милошевска, Драган Михајлоски, Марија Ѓорѓиоска, Филип Перески, Методија Исков, Верче Николоска, Ферди Булут, Дарко Талески, Ангелка Башеска и др.

 

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
 
ПОЕТСКА ВЕЧЕР ЗА ДЕНОТ НА МАЈЧИНИОТ ЈАЗИК PDF Печати Е-пошта
Прочитано : 6 пати
Сабота, 24 Февруари 2018

Впечатлива поетска вечер во библиотеката „Борка Талески“ приредија 20 творци од градов членови на Клубот на литературните творци - Прилеп. Преку  личните творби ги пренесоа чувствата. Манифестацијата беше дел од одбележувањето на меѓународниот Ден на мајчиниот јазик - 21 февруари.

Клубот на литературни творци е доста активен. Членовите учествуваат на културни манаифестации и се добитници на повеќе награди и признанија.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
 
РЕПЕРТОАР НА ТЕАТАРОТ „ВОЈДАН ЧЕРНОДРИНСКИ“ PDF Печати Е-пошта
Прочитано : 7 пати
Сабота, 24 Февруари 2018

27 февруари (вторник) 2018 – „Хроника на еден сон“ режија Ивана Ангеловска

28 февруари (среда) 2018 - „Ништо без Трифолио“ режија Коле Ангеловски

Влезници на билетарницата од театарот. Резервации на 076 442 378

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
 


489

face

anketa

НАСЛОВНА

prognoza