reklama

reklama

reklama

13 - ТА ПЛАТА ЗА ВРЕДНИ РАБОТНИЦИ PDF Печати Е-пошта
Прочитано : 14 пати
Сабота, 18 Ноември 2017

Комфи Ангел

Comfy Angel znae da vrednuva

Комфи Ангел е компанија која го вреднува трудот на работникот. Иако годината има12 месеци, вредните работници ќе добијат и 13-та плата. Менаџирањето со човечките ресурси е финеса во работењето на компанијата која има неколкукратни ефекти. Нема поголемо задоволство од среќен работник, а фирмата со добро платена работна рака има обезбедено иднина по нагорна линија.  

- И овој месец после платата, традиционално беше објавена одлуката потпишана од управителите за исплата на 13-та плата на работниците кои имаат повеќе од 150 работни часови и не отсуствуваат повеќе од 21 ден - пишува на ФБ - профилот на фирмата.

Беше извлечена и среќната добитничка на лотаријата, а тоа е  Маре Кочовска. И посакаа, само за убаво, да ги троши парите.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
 
ПЕХАР ЗА ТОДОР ЗА ФРИЗУРА PDF Печати Е-пошта
Прочитано : 9 пати
Сабота, 18 Ноември 2017

Во Солун

2 Frizeri vo Solun

Пехар и медал „грабна“ Тодор Тодороски - Тоше во Солун за негова  креација на фризура. Прилепчанецот кој обликува коса без ножици, туку со запалка, ги воодушеви членовите на жирито. Тој во Солун учествуваше на Балканскиот фестивал на фризури.

- Пехарот е заслуга за мене и мојот тим "ТЕСА" поради нашето прекрасно шоу во Солун. На Балканскиот Фестивал поканети сме да ја претставуваме Македонија секоја наредна година - вели Тодороски.             Неколкуте фризерски студија од Македонија, пред публиката кај јужниот сосед се претставија со своите креации и висока фантазија во фризурата. На шоу-перформансот со фризури сите модели биле облечени во креации на „Папаз".

3 So ogan do frizura

Тодороски, кој прави магија од женското лице и фризура, се запозна и со Ким Кардашијан во Дубаи кога учевствуваше на Мастеркласот на Марио Дедиванович. 

4 Todor Todoroski

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
 
ТУТУНОТ ТРГНА КОН МОНОПОЛОТ PDF Печати Е-пошта
Прочитано : 7 пати
Сабота, 18 Ноември 2017

Почнува откупната кампања

Тутунски комбинат вчера ги отвори вратите за откуп на тутунот од годинешната берба. Се очекува Комбинатот за презема околу 2700 тони тутун.

- Стартуваме со откуп во градскиот пункт, а наредните денови и во населените места. Цените се зголемени и ќе бидеме конкурентни. Исплатата ќе се врши за три дена, бидејќи средствата се обезбедени - вели директорот Кирил  Станкоски.

Повисоки откупни цени очекуваат и тутунопроизводителите, бидејќи квалитетот на родот е исклучително висок, а производството е помало во споредба со лани поради сушата.

- Од вкупно деветте компании кои имаат лиценци и ги исполниле законските критериумите, повеќето најавуваат дека ќе почнат со преземањето на бербата на тутун. Просечната откупна цена ќе биде повисока за 10-15 проценти во споредба со минатогодишната берба - очекува Кире Неделковски, претседател на Сојузот на тутунски здруженија. Годинашнава реколта се проценува на околу 22.000 тони.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
 
ПАРКИНГ НА КРУЖЕН PDF Печати Е-пошта
Прочитано : 8 пати
Сабота, 18 Ноември 2017

7 Parking srede soobralajnoto gravce

Кружниот тек кај поштата, кој своевремено предизвикуваше остра полемика заради изгледот, стана и атрактивно паркинг место. Во таканареченото „гравче“, односно сообраќајно решение на крстосницата во  форма на "киткиритка",  регистриравме паркирано возило.

Снаодливиот прилепчанец, можеби во трка со времето или само заради нему оправдани околности, не само што застанал, туку и излегол од возилото, заради итноста која го натерала да ги прекршии сообраќајните правила.

Заради спецификата на изведбата, асфалтот на кружниот тек, дури два пати попушташе. Во 2013 г. пропадна и се преврте и камион. 

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
 
ДРЕВЕН ПРИЛЕП - РИЗНИЦА НА ЖИВОТ PDF Печати Е-пошта
Прочитано : 12 пати
Сабота, 18 Ноември 2017

9 Prilep pred 90 godini

Прилеп во втората деценија од минатиот век. 1918 година. Се раздолжиле куќи покрај правлива улица. Зрачат со древност. И тогаш остарени животарат плитарните куќички со дрвени кепенци, високи оџаци.

 Дрвените порти, со настрешници од ѓерамиди, се затворени за љубопитните минувачи. А се наредиле покрај тротоарот. Тука се и дрвените бандери. Авлиите, дворовите огромни, но затворени ограда од цврст материјал, како сега што се дворовите на  албанска куќа. Главно иста големина се куќите. Во турска архитектура со големи капии и високи ѕидови. Средни, но по некоја, која се истакнала и не стрчи.

Не изостанува зелениот декор. Ѕиркаат и го заличуваат Прилеп, обично тополи, врби и слично, кои подаваат "рака" кон небото. Тука некаде на сликава се вишнее Градскиот часовник, а од некаде се "борат" и турските џамии.

Од другата страна на улицата се паркирале камиони кои треба да се товарат.   

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
 
ФОТКА НА НЕДЕЛАТА PDF Печати Е-пошта
Прочитано : 10 пати
Сабота, 18 Ноември 2017

10 Dolgi corapi

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
 


476

face

anketa

НАСЛОВНА

prognoza