reklama

reklama

reklama

ДВЕ ЗЛАТА, СРЕБРО И БРОНЗА ЗА ИНОВАТОРОТ ШИРКОСКИ PDF Печати Е-пошта
Прочитано : 142 пати.
Недела, 03 Декември 2017

4 Bezbedno pukanje bez rikoset  - Zivko Sirkoski

Познатиот иноватор, пензионерот Живко Ширкоски, пак воодушеви со четири патентирани пронајдоци на интернационалниот салон на иноватори и на техношки пронајдоци во Скопје. Тој е награден со два златни, еден сребрен и еден бронзен медал. Медалите се виза, пронајдоците на прилепските иноватори да се презентираат на Архимедовата меѓународна изложба во Москва в година.

5 IMG 0704

Членот на прилепското друштво на иноватори Ширкоски ги доби признанијата за универзалното балистичко заштитно средство, за мобилниот градобиен систем, за композитниот граничен прстен и, заедно со Зоран Тодороски, за неврофон, помагало за глуви и наглуви луѓе. Лаврите се позначајни, оти се добиени во конкуренција од 70 учесници од 11 земји.           

 

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

НАЈНОВИ ВЕСТИ ОД ОВАА КАТЕГОРИЈА:

 

492

face

anketa

НАСЛОВНА

prognoza