reklama

reklama

reklama

КАКО ДА ПОДГОТВИТЕ ЛИМОНОВО МАСЛО PDF Печати Е-пошта
Прочитано : 10 пати
Сабота, 24 Февруари 2018

mas-1

Маслото од лимон е одличен начин да го збогатите вкусот на вашите салати, тајна состојка со која ќе овозможите богатство од медитерански вкусови на вашата трпеза. Подготовката е повеќе од едноставна. Потребно е да излупите кора од еден лимон, ситно да ја измелете и да ја промешате со 50 милилитри маслиново масло. Оставете ја да отстои околу шест часа. Потоа процедете го маслото и чувајте го на темно и ладно место.

Се користи како прелив за салати.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
 
КОРА ОД МАНДАРИНА И РАКИЈА ПРОТИВ БОЛНО ГРЛО PDF Печати Е-пошта
Прочитано : 18 пати
Сабота, 24 Февруари 2018

Ако ве мачи упорна и надразнителна болка во грлото, а во домот имате мандарини, употребете ја нивната кора да приготвите многу ефикасен лек што ќе ја ублажи болката. Сомелете 50 грама кора од мандарина и ставете ја во стаклен сад или тегла. Мелените кори прелијте ги со чаша домашна ракија. Теглата добро затворете ја и чувајте ја една недела на темно суво место. По една недела, лекот е подготвен. Секојдневно земете по една кафена лажичка од лекот после јадење, а веднаш потоа изедете една кафена лажичка мед.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
 


489

face

anketa

НАСЛОВНА

prognoza