reklama

reklama

reklama

ЦВЕЌЕ ЗА ДАМЕ ГРУЕВ ВО СМИЛЕВО PDF Печати Е-пошта
Прочитано : 99 пати.
Недела, 31 Декември 2017

За 111 годиншнината

9

На 23 декември се навршија 111 години од загинувањето на великанот на ВМРО, Дамјан Груев. Се одржа панихида во чест на револуционерот во родното село Смилево. Граѓани, почитувачи на ликот и делото на Груев, се поклонија и на местото каде се пренесени останките на корифејот на македонското револуционерно дело. Името на Дамјан (Даме) Груев е длабоко врежано во колективната меморија на македонскиот народ и неговата борба за независна држава. Тој е основоположник на македонската револуционерна организација ТМОРО - ВМРО и нејзин врвен организатор и раководител, кој својот живот го посветил на македонската револуционерна борба. Убиството на Дамјан Груев претставува огромна загуба за ослободителното  движење.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
 

484

face

anketa

НАСЛОВНА

prognoza