reklama

reklama

reklama

КРЧМАРЕВИЌ ЗА СПАС НА ПОБЕДА PDF Печати Е-пошта
Прочитано : 77 пати
Недела, 18 Март 2018

Фудбал: Дојде познато име

- Бубања се повлече од здравствени причини

Slobodan Krcmarevic

Нема практика во градов да се менуваат тренери насред сезона, но изгледа дека овојпат беше неизбежно. Есеноска битолчанецот Зоран Штерјовски поднесе оставка по 6 коло, отстапувајќи го местото на Црногорецот Славољуб Бубања, а овој пак се повлече во вторникот, по 5 пролетни кола, по што завчера го наследи Србинот Слободан Крчмаревиќ.

Навивачите имаат само пофални зборови за Бубања, човек 100 отсто фудбалски професионалец, но резултатите и пласманот се најважни факти. Со негово водство во првенството беа забележани 4 победи, 5 нерешени и 7 порази, за 17 бода и 8 место на табелата. Во купот беа 3 меча со победа, реми и пораз. Повлекувањето е и од здравствени причини.

- Им се заблагодарувам на сите во клубот и на навивачите, од кои имав поддршка како никаде досега. Жалам што не освоивме повеќе бодови, но сигурен сум дека екипата ќе излезе посилна и ќе обезбеди опстанок. Победа засекогаш ќе биде во моето срце - рече Бубања.

 Новиот тренер, 52-годишниот Крчмаревиќ, е познато име. Играчката кариера ја поминал во Србија (Партизан и ОФК Београд), Шведска, Кипар, Грција. Како тренер бил во Словенија, Кипар, Либија, Казахстан, Србија, а селектор на млади репрезентации, на Србија, со која освоил 6 место во Европа, како и на Казахстан. Последен ангажман имал во Бахреин. Веќе 12 години поседува Про-лиценца од УЕФА. Лани во пресрет на дербито Звезда - Партизан, даде интересна изјава.

- Набојот е несекојдневен и несфатлив. Фудбалот не е војна. Губи и Барселона, но ,,Камп ноу" секогаш е полн... Додека играв, ривалитетот никогаш не преминуваше во омраза. Никогаш немав проблеми со противничките навивачи - изјави Крчмаревиќ.

Пред него е сериозна задача да ја прекине серијата од 6 меча без триумф. Нема да е лесно со оглед на распоредот. Во претстојните пет кола дома (на неутрален терен) се дуелите со Работнички (в сабота) и Скопје, а на гости со Силекс, Ренова и Пелистер.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
 
НИКОЈ КАКО ПРИЛЕПЧАНКИТЕ PDF Печати Е-пошта
Прочитано : 17 пати
Недела, 18 Март 2018

Борење

Во Радовиш имаше Изборно за младинци и пионери, на кое се покажаа членовите на 7 Мај Леов. Особено се истакнаа во женска конкуренција. Таму сите беа први: Христина Велеска, Симона Темелкоска, Барбара Стојкоска и Тамара Игнатоска. Нешто послаби беа во машка конкуренција: Стефан Стојаноски - втор, Петар Насески - трет, Теодор Темелковски - трет, Леонардо Насески - трет, Христијан Пенков - петти.

Во април има два турнира во Прилеп.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
 
ДЕСПИНА - МЕТАЛУРГ PDF Печати Е-пошта
Прочитано : 14 пати
Недела, 18 Март 2018

Ракомет

Згуснат е распоредот на женскиот тим Деспина. По загубените мечеви со Пелистер и шампионот Вардар, вчера беше дуелот со Вардар јуниор, а викендов дома со Металург. Машкиот суперлигаш Прилеп, по очекуваниот пораз од фаворитот Охрид (21-29), во вторникот беше дуелот дома со Вардар јуниор (28-32), а в сабота е мечот во Радовиш. Тешката борба за опстанок продолжува. Младите ракометари даваат се од себе и така ќе биде додека постојат шансите. Настапуваат: Ангелески, Амзоски, Ѓероски, Алексоски, Илиески, Јанески, Свртинов, Стојаноски, Галев, Шокоски, Симоноски, Крстески, Ивчески, В. Трајкоски, Д. Трајкоски и Тинтор.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
 
МЛАДИНКИ ВО МЕДИЦИНСКО PDF Печати Е-пошта
Прочитано : 15 пати
Недела, 18 Март 2018

Одбојка

Вториот турнир од Младинската женска одбојкарска лига е в недела (11 ч.) во СОУ „Ѓорче Петров“. Домаќинот, екипата на ЖОК 11 Октомври, ќе ги пречека Весна од Пробиштип, Виола волеј од Велес и Работнички од Скопје. Борбата е за конечен пласман во Лигата.

Домашниот тим се очекува првпат пролетва да биде комплетен.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
 
ШК ЦРН БОР ГО ОСВОИ КУПОТ PDF Печати Е-пошта
Прочитано : 20 пати
Недела, 18 Март 2018

Историја

Во април 1974 година Шаховскиот клуб Црн Бор го постигна најголемиот успех - освојувањето на Купот на СР Македонија. На завршницата од ова натпреварување, во Отешево, прилепскиот тим се пласира на првото место со 15,5 поени, над Студент од Скопје. Фаворизираниот противник, за кого настапија ИМ Софревски, ФМ Крстев, МК Јанчев, МК Георгиевски и МК Давчевски во меѓусебниот дуел беше совладан со 1,5-2,5 од разиграните МК Џајковски, МК Иваноски - Дулев, ПК Богески, ПК Тодороски.

Црн Бор зеде учество во Купот на Југославија во Пореч.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
 


492

face

anketa

НАСЛОВНА

prognoza