reklama

reklama

reklama

ПРАВИЛНА ИСХРАНА ЗА ИМУНИТЕТ PDF Печати Е-пошта
Прочитано : 25 пати
Сабота, 24 Февруари 2018

Да го зајакнете имуниетот, на организмот му е потребно редовна конзумација на хранливи материи, витамини, минерали, растителни влакна, аминокиселини и антиоксиданси кои ја подобруваат општата состојба на телото. Во групата на намирници кои се исклучително богати со антиоксиданси на прво место е лососот. Доколку не сте во финансиска можност често да уживате во неговиот вкус, заменете го со други видови на риба кои се богати со мрсни киселини. Пожелно е млекото да се избегнува поради високата содржина на казеин. Од млечните производи може да се јаде сирење и јогурт со ниски количини на мрснотии. Избегнувајте го внесувањето на заситени масти.

Консумирањето на намирници богати со прости јаглени хидрати треба да се сведе на минимум. Важен е адекватниот внес на течности во организмот. Да го одржите телото хидрирано во текот на денот би требало да испиете осум до десет чаши вода. Дозволено е и една шолја зелен или црн чај. Исфрлете ги од исхраната и газираните сокови, како и слатките, бидејќи содржат голем број адитиви и јаглехидрати.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
 
ГЛОГОТ Е РЕГУЛАТОР НА КРВНИОТ ПРИТИСОК PDF Печати Е-пошта
Прочитано : 13 пати
Сабота, 24 Февруари 2018

Глогот го зајакнува срцевиот мускул, регулирајќи ја работата на срцето. Со редовно конзумирање на чај од глог високиот крвен притисок се намалува, односно нискиот крвен притисок ја постигнува оптималната вредност што го прави глогот одличен регулатор на крвниот притисок.

Чајот од глог се препорачува при воспаленија на срцевиот мускул и атеросклероза. Има поволен ефект кај слабост на срцевиот мускул. Долготрајното конзумирање на чај од глог без паузи може да доведе до неподносливост или труење. Најдобро е да се конзумира со постепено зголемување на количеството во текот на една недела. Потоа се прави пауза од 3-4 дена пред повторната конзумација.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
 


489

face

anketa

НАСЛОВНА

prognoza